Piri Reis ’in Gizemli Dünya Haritası

Spread the love

Büyük türk denizcisi ve kartograf Piri Reis ‘in dünya haritası hakkında bir çok söylentiler vardır:  Bazı kaynaklar  Piri Reis bu, çağının ilerisinde olan haritayi çizerken onun uzaylılardan yardım aldığını, bazı kaynaklarda ise astral (ruhun bedenden çıkarak gezinmesi) seyahete çıkarak elde ettiği bilgiler esasında çizdiği söyleniyor. İlk en çok tutan iddia ise tarih öğretmeni Charlis Gooddan geldi: O bir zamanlar Antraktikanın ekvator bölgesine yakın konumda yaşana bilir bir yer olduğunu, burada yaşamış medeniyetin ileri teknolojilerle haritalar çizdiğini, Mısıra giden Piri Reisin de bu haritaları bulduğunu yazdı ve hiç bir delile dayanmayan bu yazı onlarca dile çevrildi. 1513 yılında Osmanlı Deniz Admirali Piri Reis çizdiği dünya haritasında batı Afrika ve güney Amerika sahillerini buraya hiç sefer etmediği halde kusursuz ve net çizmişdir. Ama en çok ortalığıkarıştıran haritada Güney kutbunun çizilmesiydi. O 6000 yıl önce buz altına gömülen Antraktika sahillerini bile çizmişdi. Peki bunu nasıl yaptı? Hepsi bir hayal ürünü müydü?

Piri Reisin Çağının İlerisinde Olan Dünya Haritası1

Bildiğimiz gibi Piri Reis dünya haritasını ilk çizen kartograf değil. O haritanın kenarında aldığı notlarda nasıl çizdiğini açıklıyor. Amcası Kemal bey Kolumbun seyahetlerinde yer alan bir ispanyolu esir aldığını, onu kendisinin sorguladığını, tüm bilgileri de ondan elde ettiğini yazıyor. Diğer bir notda ise 20’den çok haritayı kaynak olarak göstermektedir.

Haritanı giemli yapan unsür ise, Piri Reis bu haritada Kitab-ı Bahriye eserinde ortadoğu ve akdenizi gösteren antik bir haritadan da yararlandığını, ve bu haritanın Yusuf Peygamber tarafından çizildiğine inandığını yazıyor olmasıdır.

Aslında söylendiği kadar kusursuz değildi bu harita, mesela Vircinya adası 2 kere çizilmiş, var olmayan hayali adalar çizilmiştir. Avrupa denizcileri bu haritayı çağının irelisinde olduğunu düşünmüyor, tam aksi bir istihparat ürünü olduğunu iddia ediyorlardı.

Piri Reisin Çağının İlerisinde Olan Dünya Haritası2

Piri Reis ikinci dünya haritasını 1528 yılında çizdi ve gunumuze sadece kuzey batı bölgesini gösteren kısmı ulaşa bilmiştir. O varlığından tam emin olmadığı yerleri beyaz bırakmışdı. Bu haritayı çizerken de istihparat aldığı çok belli: Baham, Küba, Antil adaları ve Yengeç Dönengecinin birinci haritada olmadığı halde bu haritada çok net bir şekilde çizilmiştir. İlk başta Piri Reisi kötülediğimi düşünebilirsiniz, aksine büyük Türk denizcisini ismini efsanelerle kirletiyorlar. Düşünsenize, hiç görmediği yerleri saadece istihparatla bu kadar net çizmek gerçek bir yetenek.

Sultan Süleymana armağan etdiği bu haritanın günümüze ulaşan kısmı birinci haritayla birlikte Topkapı Sarayı müzesinde bulunmaktadır.

Denizcilik hayatına korsan olarak başlayan Piri Reis 1490-larin sonundan Osmanlı bayrağı altında yüzen gemilerin Kapitan-ı Derya-sı (Amiral) olarak hayatına devam eder. Bir çok deniz vuruşmalarına katılmış, büyük zaferlere imza atmışdır. 1552 yılında Hind okyanusunda Portakizlerin Limanlarına baskın yaparak ganimet elde eder amma iftiraya kurban gider. Padişahın emrine itaetsilik ve Portakizlerden rüşvet alma suçu ile suçlandırılarak 86 yaşında Besrede idam edilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.