Obezite hakkında bilinmeyen ama gerçek olan bilgiler

Spread the love

1. Her 3 amerikalıdan 1`i obezdir ve bugün ortalama bir Amerikalı kadın, 1960’lı yıllarda erkeklerin ortalaması kadar ağırlığa sahiptir.2. Düzenli olarak yemeğini restorantlarda yiyen insanlar obez olma riskini ikiye katlar.

3. Meksika Dünya`da “şişmanlar ülkesi” oarakta bilinmekte.

4. Tavuk, 40 yıl önce olduğundan 266% daha fazla yağ içeriyor.

5. McDonalds’ın Sezar salatası, hamburgerlerinden daha fazla besinlidir ve daha fazla çiçmanlatma yeteyeneğine sahiptir.

6. Uyku eksikliği kilo almanıza neden ola bilir. Bir araştırmaya göre bir haftalık uykusuzluk bir kilograma yakın kilo almanıza sebep ola bilir.

7. Ortalama her bir Amerikalı yılda 25 kilo şeker tüketiyor.

8. Obez insanların araba kazası zamanı ölme riski diğerlerinden 78% daha çoktur çünki onlar emniyyet kemerini takmazlar ve ya fazla kilo nedenile takamazlar.

9. Kilo verdiğinizde,bu kiloların çoğu karbondioksit olarak solunurken geri kalanı ise su olarak vücuttan atılır.

10. Hem eski Mısır hem de Yunan tıbbı, obeziteyi bir tıbbi bozukluk, bir hastalık olarak yorumlamış, onu çeşidli tedavi yöntemleri ile tedavi etmeğe çalışmışlar.

11. Amerikada Asiya ülkelerinden farklı olarak, zengin kadınlar zayıf, yoksul kadınlar ise obezdir.

12. Moritanya’daki bazı kadınlar kızlarını zorla besliyor, çünkü kadınlar için obezite ülkede idealleştirilmiş.

13. Zengin ülkelerde obezite, eğitimi daha zayıf olan insanlar arasında oldukça yaygındır, ancak yoksul ülkelerde obezite “yüksek eğitim” görmüş insanlar arasında daha yaygındır.

14. 2015’teki bir araştırmaya göre, baharatlı yiyecekler yiyen insanlar diğerlerine nazaran daha uzun yaşamak eğilimindedir.

15. Batılı olmayan birçok kültür, kadınların obezitesini sağlık ve canlılığın bir işareti olarak görüyor ve 1800’lü yıllaradek bu Amerikadada böyle bilinmekte idi.

One comment

  1. obezite insanları görüp sonra kendime bakınca aradaki dağlar kadar fark olduğunu anlıyorum :d bünye ilede alakası çok yeri geliyor çok yememize rağmen kilo alamıyoruz paylaşım için teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.