Yoga hakk;nda herşey

Spread the love

1. Yoga Dergisinin 2008 yılı araştırması sonuçlarına göre, yaklaşık 16 milyon Amerikalı yoga yapıyor ve bunun için yılda 5,7 milyar dolardan daha fazla para harcamaktadırlar.2. Hatha yoga, Batı kültürünün en sık uygulandığı yoga türüdür. Ha, “güneş” anlamına gelir ve tha “ay” anlamına gelir. Tamamlayıcı güçleri birleştirmeye yönelik “hatha yoga” yoga girişimini temsil eder.

3. “Om” yoga sembolü, Hindu ve Tibet felsefesinde bulunur. Evrenin ilkel sesi olduğu, Ajna Çakra’ya (vicdan) veya “üçüncü göz” (basiret gözü) bölgesine bağlandığı söylenir.

4. Hintli bir araştırmacı, yoga’nın erken boşalma problemine yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

5. Yoga, küreselleşmenin ilk ve en başarılı ürünlerinden biri olarak bilinir.

6. Lotus oturma şekli lotus çiçeğinin mükemmel simetrisi ve güzelliğini andıran bir oturma pozudur. Budizm’in kurucusu Siddhartha Gautama ve Hinduizm’de büyük bir tanrı olan Shiva, genellikle bu poz içinde gösterilirler.

Lotus Yoga Pose_16.jpg

7. Patanjali (150 B.C.), Yoga Sutras adlı metinde yoganın nasıl kullanılacağı üzerine seri bir aforizma yazan bir Hint bilgrdir. Patanjali tipik olarak yoga’nın babası sayılırken yoga, Patanjali’den çok önceden yapılmakta idi. O yalnızca bunu daha erişilebilir hale getirmiştir.

8. Bilim adamları, yoganın, Taş Devri şamanizminin öğelerini içerdiğine inanıyorlar. Yoga, şamanik pozlar, aşkınlık, küstahlık ve aydınlanma gibi unsurları asimile etmiştir. Bu pozların tarihinin ise en az m.ö25.000 Şamanizmine dayandığı tahmin ediliyor.9. Akademisyenler Rig-Veda’nın (“bilgi övgüsü”) yoga`yı anlatan dünyanın en eski metinlerinden biri olduğuna inanmaktadırlar. Yoganın unsurlarını içeren, bu eski metinin yaşı 4.000 yıldan daha fazla olduğu sanılıyor.

10. Her geçen gün bir az daha gelişen araştırmalar, yoganın cinsiyete katkıda bulunabileceğini ve hatta kardiyovasküler sistemin genel sağlığını arttırarak cinsel problemleri önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini gösteriyor.

11. Araştırmalar, yoga’nın arteriyel damarlarda kanın akışını rahatlatarak kalp rahatsızlığı riskini azalttığını gösteriyor. Benzer şekilde, bir başka çalışmaya göre, yoga’nın diyabet, yüksek tansiyon ve astımı tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

12. 2008’de, Malezya’daki bir müftülük meclisi, yogayı Müslümanlara yasakladı. Müfti 60 dakikalık yoga dersinin “Müslümanların inancını yok edebileceğine” inanmıştı qaliba.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.