Varlıklarından Haberdar Olmadığınız 10 Canlı Türü

Spread the love

Yaşadığımız Dünya bildiğimiz tek canlı yaşam destekli gezegendir.  Ve bu gezegende yüz binlerce, hatta milyonlarca türde canlılar yaşamaktadır. Bazı canlılar Dünyanın hemen hemen her yerine yayılmış olsalar da bazı canlı türleri vardır ki onlara kısıtlı yerlerde rast gelinir. Peki bu kadar canlıların hepsini bilmeğimiz mümkünmü? Tabiki bu biraz zor. Bu derlediğimiz makalede sizlere muhtemelen daha önce görmediğiniz 10 canlı ile tanıştıracağız.

1
Kuzey Kelaynak kuşu.
Son zamanlarda nüfusu 500’den az bir sayıda kalmaları ile kritik bir yok olma tehlikesi ile yüzyüze kalmışlardır. Yaşam alanları çoğunlukla Fas, Mısır ve Türkiyenin bazı arazileridir. Kelaynaklar göçmen kuşlardır ve ve göç zamanı Somali, Yemen, Sudan arazilerine göç etmektedirler.

Kuzey Kelaynak kuşu Kuzey Kelaynak kuşu

 

2
Küba Kulaklı Yarasaları.
Adından da göründüğü gibi bu “bıyıklı”, vücudundan daha uzun kuyruğu olan  yarasaların Kübada ve bir tek Cueva La Barca mağaralarında yaşadıkları söylenmektedir.  Genellikle böcekler, cırcırlar ve güvelerle beslenirler. Ancak ne yazık ki bu yarasaların soyu tükenmek üzeredir.

Küba Kulaklı YarasalarıKüba Kulaklı Yarasaları

Görsel kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_funnel-eared_bat#/media/File:Chilonatalus_micropus.png
Görsel kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_funnel-eared_bat#/media/File:Chilonatalus_micropus.png

3
Gooty Tarantulası.
Hindistanın Gooty eyaletinde bulunan bu tarantulalar bulunduğu yere ithafen adlandırılmışlar. Çekici metallik mavi renkte olan Gooty tarantulalar her ne kadar  zararsız olsalar da, insanların onlara verdiği zararlarından dolayı sıklıkla yaşam alanlarını değiştirmeğe maruz kalmışlar.

 Gooty Tarantulası Gooty Tarantulası

4
Kuzey Kıllı burunlu wombat.
Queenslandta, Epping Forest National Park’da 3-km2   bir alanda yaşayan wombatlar çok nadir görülen ve nesli tükenmekte olan bir memeli türüdür. Çok güçlü koku alma yeteneğine sahip bu memeliler, gece hayatı yaşarlar. 2010 yılında yapılan araştırmaya göre Kuzey Kıllı burunlu wombatların yalnız 163 üyesi kalmıştır.

Kuzey Kıllı burunlu wombatKuzey Kıllı burunlu wombat

5
Testere Balıkları.
Son istatiklere göre bir zamanlar Akdeniz’de, Doğu Pasifik’te , Atlantik Okyanusunda  tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yaşayan testere balıkları, süratli bir şekilde azalmaya başlamıştır. Kendilerine özgün ilginç bir şekile sahip olan testere balıkları 600 kq ağırlığında, 6.5 metre uzunluğunda ola bilmekle beraber, 80 yıla kadar da yaşaya bilirler.

Testere Balıkları Testere Balıkları

Testere Balık

6
Visayan Yaban Domuzu.
Yalnızca Merkezi Filipinler’de iki adada bulunan bu yaban domuzları dörtlü guruplar halinde yaşamlarını sürdürürler. kökler ve meyvelerle beslenen Visayan yaban domuzları nadir domuz türündendir.

Visayan Yaban Domuzu Visayan Yaban Domuzu Visayan Yaban Domuzu

7
Tonkin kalkık burunlu maymunlar.
Nesli tükenmekte olan bu primat maymunların ilginç yüz şekilleri – pembemsi dudakları ve düz burunları vardır. Güney Çin , Vietnam ve Myanmar kuzey kısımları özellikle Tibet, Sichuan, Yunnan ve Guizhouda, Tonkin kalkık burunlu maymunların yaşam alanlarıdır.

Tonkin kalkık burunlu maymun Tonkin kalkık burunlu maymunlar Tonkin kalkık burunlu maymunu

8
Madagaskar kaplumbağası veya Angonoka.
Bu kaplumbağalar Madagaskar düllerinde yaşayan bir kaplumbağa türüdür. Bu nadir kaplumbağa türünün nesli tükenmekte olan hayvanlar sırasındadır, sadece  600 üyesi hayatta kaldığı düşünülmektedir.

Angonoka Madagaskar kaplumbağası veya Angonoka Madagaskar kaplumbağası

9
Nelson’s small-eared shrew.
1894 yılında keşfedilen bu fare türü, 2003 yılında Güney Meksika ormanlarında ortaya çıkıncaya kadar uzun yıllar boyu  nesli tükenen fareler  olarak sanılmaktaydı.  Türünün bu kadar azalmasına insan faaliyetleri ve yangınların neden olduğu düşünülmektedir.

Northern Short-tailed Shrew Nelson's small-eared shrew

10
Kırmızı başlı ağaç faresi.
Nadir görülen bu farelerin de uzun yıllar boyu neslinin tükendiği sanıkmaktaydı. Fakat 2011 yılında, Kolombiya, Sierra Nevada de Santa Martada ,hala bir kaç üyesinin hayatta olduğu tespit edildi. Nesli tükenmekte olan kırmızı başlı fareler genellikle tohum ve meyvelerle beslenirler.

Kırmızı başlı ağaç faresi
Görsel kaynak: wikipedia.org

Kırmızı başlı ağaç faresi

Kaynaklar:
[Kaynak]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.