Ölümcül Böcekler

Top 7 Dünyanın En Ölümcül Böcekleri

Spread the love

https://www.youtube.com/watch?v=YfUZvl2rJBo&t=4s

  1. Anofel (Humble) sivrisineği.

sivsisinek

İster inanın ister inanmayın, ama bu bir gerçektir ki, Dünyanın en ölümcül böceği, en yaygın haşaratlardan olan sivrisineklerdir.  Siz daha önce sivrisinekle binlerce kez karşılaştınız, hatta bir çoxu sizi ısırmıştır bile. Çünki Antraktika hariç, dünyanın her yerinde bulunurlar. Elbetteki sivrisineklerin dünyanın en ölümcül böcekleri olması,  her hangi birinin sizi ısırması  ölüme veya zehirlenmeye neden olacak anlamına gelmiyor. Ama gerçek şu ki, sivrisinekler en çok hastalık taşıyan böceklerdir. Sivrisineklerin taşıdığı en yaygın hastalık sıtmadır. Modern tıbbda tedavisi olsa da, her yıl bu hastalık yüz milyonlarla kişiye bulaşır ve 1 milyondan fazla can alır. Dünyada diğer hiç bir böcek, adeta bir ölüm makinesi olan sivrisineklerle  bu kadar can almağa iddiaya bile giremez. Hatta savaşlar bile bu kadar can almıyor.

  1. Pire / Bit.

pire

Tarihin sayfalarında güçlü bir noktasında olanlardan dolayı pireler bu listede yer almaktadırlar. 14. Asırda avrupanı kasıp kavuran kara veba 1600’lı yıllara kadar 200 milyona yakın kişinin ölümüne sebep oldu. Halkın 3’te 1’den  fazlasına yakalanıp, ölümlerine neden olan  bu hastalık, musallat farelerin sırtında bulunan pireler sayesinde  tüm avrupaya yayıldı.  Şimdilerde pireler bu kadar tehlikeli görülmeseler de, tarih sayfalarına kazınan kara veba onların bu listede yer almaları için yeterli olduğu düşünülüyor.

 

  1. Çeçe sineği.

cece-sinegi

Belkide daha önce bu adı duymadınız, ancak muhtemelen bu sineklerin ısırması ile bulaşan uyku hastalığını duymuşsunuzdur.  Hastalık biraz komik seslense de, zamanında tedavi edilmediği durumda hastaların ölümü kaçınılmazdır. Çeçe sinekleri vasıtasıyla bulaşan uyku hastalığı her yıl 250 000 ila 400 000 arasında can almaktadır. Tedavisi bulunsada, her yıl 70 milyon insan bu hastalığa yakalanma riski altındadır.

 

  1. Öpücük böceği.

opecuk-bocegi

İsmi ne kadar hoş olsa da, bu böcek ile ilgi hoş bir makam yoktur. Öpücük böceğinin ısırdığı bir kimse, chagas adındakı zayıflatıcı ölümcül hastalığa yakalanma riskine girer. Bu hastalığın en korkunç tarafı şu ki, hastalık yavaş ve acı verici olur ve bu süre 20 yıl kadar devam ede bilir. Eğer bunun o kadar kötü olmadığını düşünüyorsanız, henüz bu hastalığın etkili bir tedavisi bulunmadığını belirtelim. Chagas kalbinizin ve bağırsağınızın deforme olmasına sebeb olabilir. Her yıl ortalama 14000 kişinin ölümüne sebeb olan bu hastalık esasen Amerika Birleşik Devletleri’de yaygındır.

 

  1. Ateş Karıncaları.

ates-karicasi

Görünüşce zararsız gözükün bu karıncalar, aslında karıncalar dünyasının piranaları olarak tanımlanırlar.  Son derece agresif olan ateş karıncalarının insanları veya hayvanları ısırması, acı verici ve ölümcül ola bilmektedir. Isırdıkları zaman, ısırılan yer yanma hissi verdiği için ateş karıncaları olarak adlandırılmışlar. Aynı zamanda bu karıncalar  insanlara maddi ziyanlar da vurmaktadırlar. 2001 yılından bu yana Avustralya hükümeti ateş karıncalarının hasarlarından korunmak için 200 milyon dolardan fazla para harcamıştır ve hala da harcamaya devam ediyor.

 

  1. Mermi karıncası.

mermi-karincasi

Bu karınca türleri dünyanın en güçlü zehirlerinden biri ile ve uzun bir iğne ile donatılmıştır. Bir mermi karıncası ısırığı size sanki bir mermi ile vurulmuş gibi bir his verecektir. Isimleri de bu yüzden mermi karıncalarıdır. Aynı zamanda mermi karıncaları dünyanın en büyük karıncaları olarak da biliniyor. Neyse ki, dünyanın en ölümcül karıncalarından biri olarak tanımlanan mermi karıncaları, dünyanın her yerini feth etmiş ateş karıncalarından farklı olarak, sadece Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında bulunmaktadırlar.

 

  1. Dev Japon veya Asya Yaban Arısı.

yaban-arisi

Eğer yaban arılarından korkuyorsanız, bu bilgiden sonra onlar sizin için bir kabusa dönüşe bilir. Yaklaşık olarak 7 cm kadar büyüye bilen bir yaban arısının sokması  ölümcül alerjik reaksiyona neden olacak bir acı vere bilir. Yada toksin kimyasalları ile sizi zehirleye bilirler. Bu arılar en az 8 farklı, toksin içeren zehre sahiptirler. Bir tek  2013 yılında yaban arıları 1600’den fazla kişiye zarar vermiştir. Yılda ortalama 50 kişinin ölümünden sorumlu olan Asya yaban arıları, bazı kişilere göre, kesinlikle dünyanın en ölümcül böcekleri sırasındadır.

Youtube kanalımıza abona olmayı unutmayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.