Qazoz hakkında bilgi

Spread the love

1. 2010 yılında yapılan bir araştırmada, hem diyet hem de normal soda içen kişilerin, soda içmeyenlere kıyasda daha fazla şişmanladıkları ortaya çıktı.

2. Amerikalılar her yıl sadece Coca-Cola ile 1.7 milyon ton şeker tüketiyorlar. Bu da kişi başına yılda 5 kilo`ya yakın şeker demek.

3. 2013’te Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanserden kaynaklanan obezite yüzünden ölen 25.000 Amerikalının ölümünün soda ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

4. Yarım litrelik bir soda içtiğimizde aldığımız kaloriyi 50 dakika veya 5 kilometre yürüyüşle yaka bilriz.

5. Coca-Cola, kutuları için her yıl sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 300.000 tondan fazla alüminyum kullanılıyor. Bu, tüm ABD alüminyum üretiminin% 18-i demek.

6. Ortalama yılda 29.000 dolar kazanılan dört kişilik ailenin, günlük kalorilerinin% 8.8’ini sodadan ve şekerli içeceklerden alırken, yaklaşık 77.000 dolar kazananlar için bu gösterici sadece% 4.4’tür

7. “Soda” terimi, doğal yaylardaki suyun ortak bir minerali olan “sodyum” kelimesinden gelmektedir.

8. Diş Hekimliği Akademilerinin bir çoğu, gazlı içeceklerde bulunan asit seviyelerinin bir akününkiyle karşılaştırılabilir derecede fazla olduğunu belirtmekte. Yüksek şeker içeren soda içerisindeki yüksek asid diş minesinin erozyonuna neden olur.

9. Bugün, Türkiyede yılda kişi başı yaklaşık 103.8 litre soda içiliyor.

10. Birçok soda fosforik asit içerir, bu da osteoporoz, kemik erimesi ve diş çürüğü için oldukça riskli.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.