Pandaların hayatı hakkında ilginc bilgiler

Spread the love

1. Vahşi duğada olan dev pandalar yaklaşık 20 yıl kadar yaşarlar. Ama hayvanat bahçelerindeki pandalarda ömür bir az daha uzun olup 25-30 yıldır.

2. Dev panda, 1990’dan beri tehlike altındaki türler listesinde yer alıyor. Pandalar için en önemli tehditler, doğal kayb ve avlanmalardır. Çin, panda avlanmasının önünü geçmek için çok ağır cezalar uyguladı ve sonunda başardı.

3. Pandalar Çin’de barışın sembolü olmuştur. Örneğin, yüzyıllar önce, Çin’de savaşan kabileler, bir savaşı durdurmak veya ateşkes ilan etmek için üzerinde panda resmi olan bir bayrak kaldırırdı.

4. Dev pandalar, dünyada sadece 1000’den fazla olmayan nifus ile yok olmanın eşiğindeler. Bilim adamları vahşi panda nüfusunu 2025 yılına kadar 5000’e çıkarmayı umut ediyorlar.

5. Kırmızı panda ve dev panda aynı yetşme ortamını ve beslenmeyi paylaşıyor ve her iki hayvan da tehlikede. Ancak, bilimsel testler kırmızı pandaların rakun ailesinden, dev pandaların ise ayı ailesinden olduğunu göstermektedir. Bazı bilim adamları ise, dev pandaların kendi aile grupları olması gerektiği kadar özel olduğuna inanıyorlar.

6. Pandalar dik durabilir, ancak kısa arka bacakları bedenlerini desteklemek için yeterince güçlü değildir. Bir panda’nın kemikleri, diğer hayvanların aynı büyüklükteki kemikleriyle kıyasta iki kat daha ağırdır.

7. Pek çok Çinli filozof, evrenin, iki karşıt güçten, Yin ve Yang’dan yapıldığına inanır. Panda, zıt siyah-beyaz kürküyle bu felsefenin bir sembolüdür. Çinliler, panda’nın nazik doğasının, Yin ve Yang’ın dengede olduklarında nasıl barış ve uyum sağladığını gösterdiğine inanırlar.

8. Bir dişi yavrunun yetişkin olması için beş yıl ve bir erkek yavru için yedi yıla kadar süre gerekiyor.

9. Dünyada yaklaşık sadece 240 panda insanların gözetimi altında ve hepsi üreme programının bir parçası. Gözetim altındaki anne pandalar, vahşi doğadaki annelerden daha sık ikizler doğurur.

10. Dev panda’nın atası, 8 milyon yıl önce yaşamış ve soyu tükenmiş bir cins olan Ailurarctos’tur.  Araştırmalar, son 3 milyon yıldır, dev pandaların diğer ayılarından ayrı bir linaj olarak geliştiğini göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.