Pablo Picasso hakkında 10 ilginç bilgi

Spread the love

1.Picasso ilk olarak Edvard Munch ve Henri de Toulouse-Lautrec gibi sanatçılardan etkilenen bir Sembolist olarak ortaya çıktı. O, 13 yaşındayken Güzel Sanatlar Okulu’na kabul edildi. Çoğu öğrenci bir ay içinde giriş sınavlarını tamamlarken, O bir hafta içinde tamamladı.

2.Pablo Picasso (1881-1973), Georges Braque (1882-1963) ile birlikte, Kübizm adı verilen modern sanat akımının mucidi olarak kabul edilirler. Fransız sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles, Picasso’nun ve Braque’in çalışmalarının “tuhaf küpler” ile dolduğunu belirttiğinde “Kübizm” kelimesini kullandıktan sonra bu termin ortaya çıkdı.

3.Picasso sadece bir ressam değildi – aynı zamanda bir heykeltıraş, seramikçi, sahne tasarımcısı, şair, oyun yazarı ve baskı yazarıydı.

4.Picasso çoğu zaman kurusıkı bir tabanca taşıyordu. Sıkıcı bulduğu insanlara veya Cézanne’ye hakaret edenlere ateş ederdi.

5.Picasso’nun adı bir araba (Citroen Xsara Picasso), parfüm (Konyak Hennessy Picasso) ve çakmak (ST Dupont Picasso) dahil olmak üzere çeşitli ticari ürünlerde kullanılmıştır.

6.En tanınmış eseri Guernica adlı eseridir. Resim 1937’de yapılmıştır ve  Alman hava kuvvetlrinin Guernica kasabasını bombalamasını anlatır. Bu resim şu anda Madrid’de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, “Bu resmi siz mi yaptınız” diye soran bir Alman generaline, “Hayır, siz yaptınız” cevabını vermiştir. Picasso resimde insan ve hayvan figürleri ile acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.

7.Onun eserlerinde, kullandığı renkler parlak, şekiller ağır kontürlerle sınırlanmış, fırça darbeleriyle «noktalama» stiline yönelen, gerilimli ve farkli bir teknik uygulanmıştır. İnsancıl konularda fakir, yaşlı çalgıcılar, körler, kimsesiz zavallı çiftler ön pilana çıkmaktadır.

8.Onun Mona Lisa tablosuna hayranlığı başına bela oldu, 1911’de Lourve’den “Mona Lısa” çalındığında, polis sorgulama için şair Guillaume Apollinaire’yi gözaltına aldı. Apollinaire ise suçlu olarak Picasso’yu işaret etti. Daha sonra her ikisi serbest bırakıldı.

9.1971’de Picasso, için ikinci kez sergi açıldı ve Louvre Müzesi tarafından onur­landırıldı. 20. yüzyıl sanatının en bü­yük yaratıcı ustası sayılan Picasso, bıkmak usanmaksızın yeni deneyişleri ve sanata getirdiği cereyanları ile efsaneleşti.

10. Picasso aşırı derecede batıl inançlı biriydi. Örneğin, her kesin saçının büyülü bir şey olduğunu söylerdi. O her zaman saçlarını kestirmekten korkardı ve saçların yanlış ellere verildiğinde, atıldığında bile saç sahibine zarar verebildiğini düşünüyordu. Eski sevgilisi Françoise Gilot’un Picasso ile Yaşam adlı kitabına göre, sadece bir berbere tam olarak güvendikten sonra, bu kişinin saçını kesmesine ve şekil vermesine izin veriyordu. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.