Organik gıda hakkında ilginç bilgi

Spread the love

1. Organik gıda, sentetik böcek ilacı, kimyasal gübre, endüstriyel çözücüler veya kimyasal katkı maddeleri olmadan yetiştirilen veya işlenmiş gıdalardır.
2. Organik gıda hareketi Yeşil Devrime tepki olarak 1940’larda başladı. Yeşil Devrim, yüksek verimli çeşitlerin, böcek ilacı kullanımının ve daha iyi yönetim tekniklerinin uygulanması ile gıda üretiminde önemli bir artış yakalamaktır.


3. ABD`nin Ulusal Organik Programlar Bürosu (NOP) düzenlemelerine göre organik olmayan ürünleri organik adından bilerek satan veya etiketleyen herhangi bir kişini 11.000 dolara kadar para cezası bekliyor.
4. Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Japonya ve diğer ülkeler, yiyecekleri organik olarak pazarlamak için organik gıda üreticilerinin hükümete göre tanımlanmış standartlara dayalı özel bir sertifikaya sahip olmasını şart koşuyor.
5. Araştırmalar, insanların “halo etkisi” gibi psikolojik etkilere dayalı olarak organik gıda satın alabileceğini kaydediyor. Başka bir deyişle, “organik” etiketi, gıdanın organik olup olmadığına bakılmaksızın yiyen kişi gıdanın tadını, kalori ve değer algılarını psikolojik olarak değiştirebilir.
6. Geleneksel olarak yetiştirilen elma, kereviz, tatlı biber, şeftali, çilek, üzüm, ıspanak, salatalık, yurtiçi yaban mersini, patates, yeşil fasulye, lahana gibi sebzeler en yüksek pestisit seviyesine sahip meyve ve sebzeler arasındadır.
7. Geleneksel olarak yetiştirilen soğan, tatlı mısır, ananas, avokado, lahana, bezelye, kuşkonmaz, mangos, patlıcan, kivi, tatlı patates, karpuz ve mantar en düşük pestisit düzeylerine sahiptirler.
8. Bir litre organik süt üretmek için geleneksel süt üretilirken gerekenden% 80 daha fazla arazi gerekir.
9. Konvansiyonel olarak ekilmiş bir hektarlık alan, organik şekilde ekilen alandan 2,5 kat daha fazla patates üretir.
10. Konvansiyonel tavuk ve domuz eti, organik kümes hayvanlarından veya domuzlardan üç kat daha fazla antibiyotiğe dirençli bakterilere sahiptirler.
11. 2011 yılındaki üç çalışma, geleneksel tarımda kullanılan daha yüksek miktarda organofosfat pestisitine maruz kalan hamile kadınların organik qıdalarla beslenen kadınlara oranla daha düşük IQ’lu çocuk sahibi olduklarını ortaya koydu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.