Okyanuslar hakkında ilginizi çekecek bilgiler

Spread the love
  1. Eğer okyanustaki tüm tuzu sularından ayırmak ve kıtalara dökmek mümkün olsaydı, bu 150 metre kalınlığında katman oluştururdu.

2. Psikolokların thalassofobia adlandırdıklar hastalık, denizin dipsiz ve karanlık suyundan korkan insanların sahip oldukları fobia türüdür.

3. Birleşmiş Milletler, 1994 yılında “Deniz Hukuku Sözleşmesi” ni kabul etti ve şu anda dünya okyanuslarıyla ilgili tüm önemli kararları bu yönetim organı vermektedir.

4. Kutsal Kitaplardan biri olan İncilde ilk bölümde, okyanusları kuru araziden daha yaşlı olarak temsil ediliyor. Tanrı’nın Dünyayı yarattığı zaman, önce Dünya’nın karanlık ve biçimsiz bir su olarak tasvir edildiği belirtilmektedir.

5. Tarihin en büyük okyanus petrol sızıntısı Körfez Savaşı sırasında 1991 yılında meydana geldi. Kuveyt’ten çekilmekte olan Iraklı askerler, ABD askerlerini yavaşlatmak amacıyla petrol kuyuları ve boru hatlarını partlattılar, Basra Körfezi’ne 908.5 milyon litre petrol sızdı ve bu petol neredeyse Hawaii adaları büyüklüğünde bir yer kapladı.

6. Ayın yüzeyi hakkında, deniz tabanı hakkında bildiğimizden daha çok şey biliyoruz.

7. “Pasifik”, “Atlantik” ve “Hint” isimleri 1845’te dünya çapında resmen kabul edildi.

8. Antik Yunan filozofu Aristotel kendi Meteoroloji çalışmasında, okyanusların bir gün kurumayacağını veya Güneş tarafından ısıtıldığında Dünya tarafından üretilen doğal bir ter olduğu inancı gibi okyanuslarla ilgili birçok popüler teoriyi ileri sürmüştür.

9. 1998 yılında, Benoît Lecomte, Atlantik Okyanusunu yüzerek  geçen ilk adam oldu. 73 gün boyunca günde ortalama sekiz saat yüzüyor ve dinlendiği aralarında bir teknede yemek yiyordu. O, 2016 yılında Pasifik’i yüzmeyi planladığını açıkladı.

10.Birçok deniz bitkileri ve hayvanları biyolüminesandır, yani vücutlarının ihtiyacı olan qıdayı, fotosentez yaparak vücutlarında üretilirler.11.Okyanusdaki mesafeler, bir milin uzunluğunun yaklaşık 1.15 katı olan deniz milinde ölçülür ve bir deniz mili 1852 metredir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.