Mutluluk ile ilgili bilgiler

Spread the love

1. E-postalarını sürekli olarak kontrol eden kişiler, e-postalarını günde sadece üç kez kontrol edenlerden daha az mutludur.

2. Facebook’ta ve diğer sosyal medyada daha fazla zaman harcayan kişiler, benlik saygısı düşük, başkalarına daha az bağlı ve daha az olumlu duyguya sahip kişilerdir.

3. Anketler, mutluluk oranı yaşlılarda gençlerden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle, 65 yaşın üzerindeki Amerikalıların neredeyse% 50’si “çok mutlu”, 18-24 yaş arasındakilerde bu sadece% 31’dir.

4. Bazı yiyecek türleri hızlı mutluluk yaratabilir. Süt, tavuk ve fındık gibi gıdalar, sakinlik ve mutluluk duygularıyla bağlantılı bir kimyasal olan serotonin üretimini artıran triptofanı maddesi içerir.

5. Bilim adamları, günde bir fincan kahve içenlerin diğerleriyle kıyasda% 30 daha fazla mutlu olduklarını iddia ediyorlar. Onlar, kafeinin beynin pozitifliğe bağlı bir bölümünü uyardığına inanıyor.

6. Mutluluk bulaşıcıdır. Yakınında “mutlu” bir arkadaşı olan bir kişi kendi mutluluk duygusunu% 15 oranında artırır. 

7. Dünyada on en mutlu ülkesi şunlardır: 1) İsviçre, 2) İzlanda, 3) Danimarka, 4) Norveç, 5) Kanada, 6) Finlandiya, 7) Hollanda, 8) İsveç, 9) Yeni Zelanda ve 10) Avustralya. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika’dan sonra 15. oldu.

8. Dünyada on en mutsuz ülkesi şunlardır: 1) Togo, 2) Burundi, 3) Suriye, 4) Benin, 5) Ruanda, 6) Afganistan, 7) Burkin Faso, 8) Fildişi Sahilleri, 9) Gine ve 10) Çad

9. Mutluluk seviyelerinin yaklaşık% 40 genetik,% 10 durum ve yaklaşık% 50 kendi seçimimizdir. Bir başka deyişle, mutluluğun büyük bir kısmı bizim kontrolümüz altındadır.

Gerçek-mutluluk-çocuklarınkisi

10. Hipokampus, mutluluk ve pozitif anıların sorumlusu olan insan beyninin bir bölmesidir.

11. Bir köpek, kedi veya diğer tüylü hayvanları okşamak, anlık mutluluk yaratan oksitosini bırakır. Oksitosin kan basıncını ve stres seviyelerini düşürür.

12. Araştırmalara göre, Evli insanlar, tek kişiden daha mutludur.

13. Mutluluk vermek büyük bir iş. Kendi kendine yardım kitapları, yazarlarına yılda 1 milyar dolar kazandırıyor. Ek olarak, antidepresanlar için dünyada yılda 17 milyar dolar`dan fazla para harcanıyor.

antidepresanlar

14. Bir kişinin uyku miktarı doğrudan mutluluk seviyelerini etkiler. Uyku yoksunluğu doğrudan depresyon ve stres düzeylerini artırır.

15. Kızların mutluluk seviyeleri 11 yaşında gerilemeğe başlar. Onların mutluluğu 16 yaşında yeniden istikrar kazanmaya başlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.