Kısırlık Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Spread the love

1. Kısırlık sadece erkeklere özel bir hastalık olmayıp, kadınlarda da görülebilen bir durumdur. Tüm memeli canlılarda, çeşitli nedenlere bağlı olarak kısırlık ortaya çıkabilir. Kadında bu hastalığın doktor muayenesi ile kesin tespiti şarttır. Uzun bir süre hamilelik durumu olmamış olsa bile, muayene olunmadan bir kişinin kısır olduğu kesin söylenemez.

2. Kadınlarda kısırlık nedenlerinin başında ovulasyon bozukluğu geliyor. Bu bozukluk, yumurtlamada ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir kadının vücudu, ayda 1 adet yumurta üretebilmektedir. Eğer bir kadında yumurtlama bozukluğu varsa yumurtayı ya hiç üretemez, ya her ay düzenli ve sağlıklı yumurta üretemezler.

3. Kadınlarda kısırlığın bir diğer nedeni ise yumurtalık kanalında oluşan bozukluklardır. Bu tip bozuklukları olan kadınların %70-80ni, ilk çocuğunu sorunsuz dünyaya getirmişler. Ancak ikinci çocuğua gebe kalamamışlardır. 

4. Kısırlığın bir diğer nedeni ise rahimde ve diğer organlarda doğuştan varolan veya sonradan yaranmış olan anormalliklerdir.5. Kısırlık çoğuzaman dış etkilerle yaranmaktadır. Bu dış etkenlerin en başında sigara kullanımı gelmektedir. Sigara dumanı vücudun tüm bölgelerine zarar verdiği gibi rahim ve yumurtalıklara da önemli hasarlar verebilir. Tüp bebek tedavilerinde de sigara kullanımı başarı oranını azaltmaktadır.6. Kadının normalden fazla kilolu veya fazla zayıf olmsı da riskli durum yaratmaktadır. Bu durumda doktora danışmakta yarar var.

7. Spiral kullanımı iltihaplanmaya neden olabildiğinden kısırlık riskini en çok arttıran nedenlerden biridir. Spiral kullanımı gibi kişisel hijyenin korunmaması da iltihaplanmaya sebep olduğundan, hijyensizlik de kısırlık riskini arttmaktadır.

8. Kısırlık öyle evde falan ortadan kaldırılacak bir hastalık değildir, mutlaka bir uzmanın teşhisi ile kesin olarak tespit edilebilir. Tespit edildikten sonra nedenine bağlı olarak tedaviye başlanmalıdır. Genelde ilaç tedavisi ile bu hastalktan kurtulmak mümkün. Son zamanlar bu tip durumlarda tüp bebek yöntemine daha çok başvurulmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.