Pensilin

Kaza Sonucu Ortaya Çıkmış 10 İcat

Spread the love

Pensilin – 1926

Pensilin
Alexander Fleming tatilden döndüğünde evde bıraktığı bir püfün, yetiştirdiği bakterini mahv etmesinin şahidi oldu ve bununla pensilin icadının ilk adımları atılmış oldu . Kalıp 1940 yılında ilk antibiyotik haline getirilmiştir.

Gramofon.

gramafon


Thomas Edison, sesini telegraf ile iletmek için bazı deneyler yapıyordu. Bunun için kağıt ve aliminyum kullanan Thomas sonuc olarak yanlışlıkla kendi sesin kayd etmişitir.

Sentetik Boya – 1856.

Sentetik Boya nasıl bulundu
William Perkin sıtma hastalığı için tedavi ararken elde ettiği leylak rengli bir maddeyi fark etti. Az sonra ona farklı renkler vererek sentetik boya olarak satmaya başladı.

Teflon – 1938

Teflon
Roy Plunkett yeni CFC yapmaya çalışırken yanlışlıkla bazı beyaz taneciklerin oluştuğunu gördü. Taneciklerin yapışmaz özellikleri olduğu ortaya çıktı. Ve böylece bu teflon için atılan ilk addım olarak tarihe geçti.

Slinky – 1943

slinky
Richard James donanma araçlarındakı hassas aletleri sabitleyecek bir yay geliştiriyordu. O yaylardan birini yere düşürüyor. Yere düşen yay slinky tarzıyla hareket etti ve böylece slinky ortaya çıkmış oldu.

Mikrodalgalı fırın – 1945Mikrodalgalı fırın

Percy Spenver magnetronu denerken çikolatanın cebinde erimiş olmasını fark etdi. O mikrodalganı kendi şekerlerini pişirmek için icat etti.

 

Süper yapıştırıcı – 1942

Süper yapıştırıcı
Dr.Harry Coover silahların görüntü hassasiyetini geliştirmeye çalışırken siyanoakrilat oluşturdu. Ancak 6 yıl boyunca onun potensialini fark edinceye kadar onu görmezden gelmiştir.

Sakarin (Yapay tatlandırıcı) – 1879

Sakarin
Constantin Fahlberg genellikle kömür katranı ile çalıştıktan sonra ellerini yıkamazdı. Bir süre sonra elindeki kimyasalların yiyeceğinin tadını tatlı yaptığını fark etti ve böylece sakarin keşf edildi.

Velcro (cırt-cırt) – 1941

velcro
George de Mestral avdan dönerken ona ve onun köpeğine yapışan bitki tohumlarını fark etdiğinde aklına yeni bir icat geldi. O tohumların küçücük kancaya sahip olduklarını gördü ve böylece Velcro (cırct-cırt) ortaya çıkmış oldu.

Kalp pili implantı – 1958

Kalp pili implantı icatı
Wilson Greabatch kalp seslerini kayd etmesi için kurduğu osilatörde yanlış rezistör kullandı. Yalnış taktığı rezistörün insan kalp atışıyla aynı oranda sinyaller yaydığını ortaya çıktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.