Kara ölüm-Veba

Spread the love

1. Avrupada Vebanın kol gezdiği, “Kara Ölüm” olarak bilinen dönem Avrupa’da 1348’den 1351’e kadar sürdü ve yaklaşık% 25-60’ını, bazı tahminlere göre ise Avrupa nifusunun 2/3`ni öldürdü. Salgın 1351’de sona erdi, ermesine. Ama veba, 15’inci yüzyılın sonuna doğru her yıl Avrupa’ya dönmeye ve binlerce canı almağa devam etti.

2. “Kara Ölüm” döneminde veba Sicilya’dan başlayarak , tüm Avrupa’yı pençesine aldıktan sonra, İzlanda ve oradan da Grönland’a kadar yayılmas üç yıl sürdü. Veba ve eşzamanlı iklim değişiklikleri Grönland sahilindeki Avrupa kolonilerine son vermiştir.

3. Y. Pestis bakterisinin taşıyıcısı olan keme piresi kurbanının bedenini ele geçirdikten sonra midesini bloke ederek, tekrar tekrar beslenmeye çalışır. Kurbanın bedeninde yavrular ve “ev sahibi” öldüğünde, pire ve yavruları yeni bir “ev sahibi” ararlar.

4. Hemen hemen hiç kimse, Kara Vebanın fareler ve pirelerin yaymasından şüphelenmemişdir.

5. “Kara Ölüm”den sonra, salgınlar Avrupa’yı rampa etmeye devam etti. Örneğin, Londra`da 1665 yılında Büyük Veba binlerce ölümle sebep oldu.

6. 1890’larda üçüncü bir veba salgını Çin ve Hindistan’da başlamış ve sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmıştır. Enfeksiyonlar San Francisco Körfezi Bölgesi’nde özellikle tehlikeliydi. Bu üçüncü salgın sırasında, hastalığa neden olan Y.pestis bakterisi ve tedavisi birlikte keşfedildi.7. Ortaçağ kaynaklarından Kara Ölüm döneminde, ölenlerin kesin ölçülmesi zordur. Ölümlerin sayısı bölgeye ve kaynağa bağlı olarak önemli ölçüde değişmiştir. Mevcut tahminler, 75 ila 200 milyon insanın vebadan öldüğü yönündedir.

8. “Kara Ölüm” terimi son zamanlarda kullanılmaya başlamıştır. Veba sırasında “Büyük Ölüm” ya da “Zararsızlık” olarak adlandırıldı.

9. Kara Ölüm, Orta Çağın ikinci veba salgınıydı. 6. yüzyılda Justinian Veba’sı ölümcül ve yaygındı, ancak ikinci pandemi ile aynı yıkımı yaratmadı.

10. 1347’de Cenevizin Kaffa şehrinin Tatarlar tarafından bir kuşatması sırasında, şehre veba kurbanlarının bedenlerini atmasıyla, sakinlerin vebaya bulaştığı bildirilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.