Kaplanlar Hakkında 18 Kısa ve İlginç Bilgi

Spread the love
Kaplan resimi
kaplan hakkında çok kısa bilgi

1. Kaplanlar dünyadaki en büyük kedilerdir. Bir kaplanın ağırlığı 363 kg, uzunluğu 2 metreye, pençeleri ise 12 santimetreye kadar ulaşabilir ve pençe baskısına “pug mark” denir.

Sibirya kaplanı
Sibirya kaplanı

2. Sibirya kaplanı tüm kaplanların en büyüğüdür

3. Kaplan hem Hindistan hem de Bangladeş’in ulusal hayvanıdır.

4. Bir kaplanın arka bacakları, ön ayaklarından daha uzundur. Bu da onu koşu, atlama ve saldırı makinesi yapmakta.

5. Kaplanların 100’den fazla şeridi var, bu da kaplanlara kendilerini uzun çimlerde kamuflaj etmeğe yardımcı oluyor. Parmak izi gibi kaplanlarda`da bu şeridler asla aynı olamaz.

YouTube

6. 100 yıl önce kaplanlar, Orta, Güney ve Güneydoğu Asya’nın çoğunda dolaşıyorlardı ve hatta Türkiye’de bulunurlardı. Şimdi ise yalnızca Güney ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde ve Doğu Rusya ile Çin’de “bir avuç” kaldı.

7. Bengal (veya Hint) kaplanı, tüm kaplanların en ünlüsüdür.

8. Kaplanın üst köpek dişleri yaklaşık 10 cm (4 inç) uzunluğundadır ve bu da bir yetşkin adamın parmağı büyüklüğündedir.

9. Kaplan, vücut ağırlığının yaklaşık 1 / 5’ini bir defada (yaklaşık 40 kilogram) yiyebilir. Ortalama bir yılda, yetişkin bir erkek kaplan 3630 kilogram et yer.

10. Bangladeş dünyanın en fazla kaplan saldırıları görülen ülkesidir. Yaklaşık 600 Bengal kaplanı orada yaşıyor ve her yıl 100`den fazla kişiyi öldürüyorlar. Kaplanlar, aslan veya leoparlardan çok insanları öldürdü. 19. yüzyılda kaplanlar yüz binlerce kişiyi öldürmüş olabilirler.

haberciniz.biz

11. Kaplan yavrularının neredeyse% 50’si bir yaşına gelmeden ölür; çoğu zaman bunun sebebpkarları kaçak avcılardır. Anneleri vurulan yavrular da bir müddet sonra ölürler.

12. Bir kaplanın kükreme sesi, bir ormanda 3 km’den fazla uzaklıktan duyulabilir. Bu açık alanda 5 kilometreyi bulur.

13. 1960’da, Çin’de 4000’den fazla Güney Çin kaplanı yaşıyordu. Bugün vahşi doğada 20, hayvanat bahçesinde sadece 60 kaplan var. Hükümet haşere olduklarını ilan ettiği yıllarda avcılar tarafından neredeyse yok edildiler.

14. Sumatra kaplanı  en küçük kaplandır. Bir erkeğın ağırlığı yaklaşık 120 kg, yani bir dişi aslanın ağırlığından daha az.

cub Sumatran Tiger rare and endagered tiger

15. Evcil bir kaplan 20 yıla kadar yaşayabilir. Ama vahşi kaplanlar en çok 10 ila 15 yıl yaşarlar.

16. Bilim adamları, kaplanların kulaklarının arkasındaki beyaz lekelerin kaplan yavrularına gölgeli ormanlarla ilerlerken annelerini izlemesine yardımcı olduğunu idia ediyorlar.

17. Tam gelişmiş bir kaplan 8 metre üzerinde sıçrayabilir ve dikey olarak 5 metre kadar atlayabilir.

18. Kaplan günde yaklaşık 18 saat uyur.

Pixers

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.