Kamerun hakkında bilgi

Spread the love

1. 2000’lerin başında, bilim adamları, İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV), Kamerun’un güneydoğusundaki şempanzelerden kaynaklandığına dair güçlü kanıtlar buldu.2. AİDS virüsü ilk kez Kamerun`da 1908 yılında bir yerlide görülmüştür ve onun bir şempanze ile cinsel ilişkiye girdiği, bu olaydan sonra bu ölümcül hastalığa yakalandığı idda edilmekte.

3. Yetişkin nüfusun yaklaşık% 4.77’si veya 657.500 Kamerunlu, AIDS hastalığının pencesinde ölümle boğuşmakta. 2014’te 34.200 ölüme  sebep olan AIDS bu ülkede can almakta devam ediyor.4. Korup Milli Parkındaki orman, Afrika’nın en eski ormanı,yaşı 60 milyon yıldan daha fazla olan bu ormanda tıbbi değere sahip 90’dan fazla bitki türü de dahil olmak üzere 1000’den fazla bilinen tür vardır.5. Waza Milli Parkı, ziyaretçilerin aslan, suaygırı, maymun, zürafa, manda, fil ve daha fazlasını görmelerini sağlayan Kamerun’daki en çok ziyaret edilen parktır.6. Kamerun, Afrika’da bulunan kelebek türlerinin çeyreğinden daha fazlası`na, yani 1.000’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır.7. Golyat kurbağası dünyadaki en büyük kurbağadır. Bu kurbağa sadece Kamerun ve Ekvator Ginesinde bulunur. Kurbağa, bir ev kedisi ile aynı ağırlığa sahiptir ve 32 santımetreye ulaşabilirler.8. Kamerun, 475.440 km² ile California eyaletinden biraz daha büyük veya Birleşik Krallık’ın iki katı büyüklüğündedir. Ülke 200’den fazla etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır.

9. Kamerun büyük bir Hıristiyan ve Müslüman nüfusa sahiptir, ancak Kamerunluların% 40’ı hala geleneksel dinlerde inanmakta ve birçoğu büyücüye inanmakta devam ediyor. Örneğin, Baba Köyü, haftada ortalama 10 ölüme neden olan menenjit salgınına cadılar ve sihirbazların işi olduğuna inanarak 2001 yılında bir cadı avcısı seçti.

10. Kamerun’un en yaşlı sakinleri, ormanda yaşayan avcı-toplayıcıların bir kabilesi olan Baka kabilesinin olduğu düşünülür. Ortalama olarak boyları 145 sm olduğu için, Baka kabilesi sık sık Pigmalarla karıştırılıtlar. Çoğu Baka, Pigmalarla karıştırılmanı rahatsız edici buluyor.

11. Kamerun milli futbol takımı olan Indomitable Lions, FIFA müsabakalarına altı kez, diğer Afrika takımlarından daha fazla hak kazandı. 1990’da Dünya Kupası çeyrek finalinde Afrika’nın ilk takımlarından biri oldu ve 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazandı.

12. XVIII yüzyılda Kamerun ve Nijerya’nın kıyıları Afrika köle ticaretinin merkezi olmuştur. Her yıl kıyılardan yaklaşık 20.000 kadın ve erkek götürülürdü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.