Güneş Sistemi Hakkında İlginç Bilgiler

Spread the love

–   Güneş Sistemi’nde bildiğimiz 8 gezegen ve bir cüce gezegen Plütondan ilave 4 cüce gezegen de vardır; Eris, Haumea, Makemake ve Ceres.
cuce-gezegenler

–   Güneş Sistemi’nde şimdiye kadar 8 gezegen, 5 cücegezegen, 181 doğal uydu, 552892 asteroid ve 3083 kuyruklu yıldız keşfedilmiştir.

gunes-sistemi

–   Jüpiterin uydusu olan Ganymede, Plüton, Eris, Haumea, Makemake, Ceres ve Merkürden daha büyüktür.

ganymede
–   Plüton 1930 . yılında keşfedilmiş ve keşfedildiğinden bu yana Güneş etrafında 1 tur  tamamlamamıştır. Plüton’da 1 yıl 248 Dünya yılına beraberdir.
–   Belkide çok kişi Merkürün Güneşe en yakın gezegen olduğunu düşünerek, en sıcak gezegenin de Merkür olduğunu zannediyordur. Ancak Güneş Sistemi’nde en sıcak gezegen Venüsdür. Gezegende bulunan bulutların yaratdığı sera etkisinden dolayı Güneşten gelen sıcaklık dışarıya çıkamıyor. Bunun neticesinde Venüsün yüzey sıcaklığı 461 derceye kadar yükseliyor.
–   Sistemde olan en soğuk ( -201° ) ve en uzak gezegen Neptündür.

neptune_earth_comparison
–   Eğer Everest Dağının Güneş Sistemindeki en yüksek yer olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Marsda bulunan Olympus dağı tamı tamına 21 km 230 metre ile Sistemde en yüksek dağdır.

Marsda bulunan Olympus dağı
–   Nasanın hesapladığı bilgilere göre, eğer Güneş Sistemindeki Plüton dahil diğer tüm gezegenleri Dünya ile Ay arasına koyarsak 2092 km boş alan kalacaktır.

dunya-ve-ay
–   Güneşe en yakın 2 gezegen Merkür ve Venüsün doğal uydusu yoktur.
–   Güneş Sistemin ‘de çoğu kişi tarafından bilinmeyen cüce gezegen olan Ceres , hemen hemen herkes tarafından bilinen Plütondan 129 yıl önce keşf edilmiştir.
–   Jüpiter en büyük gezegen olmasına rağmen, burada 1 gün diğer tüm 7 gezegenden kısadır. Gezegende 1 gün yaklaşık olarak 9 saat, 55 dakika sürmektedir.
–   Gezegenler ve cüce gezegenler arasında Güneşe en uzak olanı, cüce gezegen Erisdir. Güneşten  14,1 milyar km mesafese olan Eris, Plütonla Güneş arasında olan mesafeden yaklaşık 3 kat daha uzaktır.
–   Bilim insanları uzun yıllar boyu Eris mi yoksa Plüton mu daha büyük sorusunu cevaplaya bilmemiştir. Nihayet 2015 yılında New Horizons uzay aracının  Plütonu yakından iclemesinden sonra Plütonun bir kaç km daha büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Bir birine yakın ölçülerde olması nedeniyle, Eris ve Plüton ikizler olarak da tanımlanıyor.
–   Satürn, diğer uyduları olan 5 gezegenden fazla doğal uyduya sahiptir. Şu ana kadar 150’den fazla uydusu keşf edilmiştir. Bunların yalnız yaklaşık 60’a kadarının resmi adı var. En büyük uyduları Titan, Rhea, İapetus ve Dionedur.
–   Güneş Sisteminde bir birine en uzak komşu gezegenler Uranüs ve Neptündür. Aralarındakı mesafe 1.5 milyar kilomtreden fazladır (1,627,450,000 km).

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.