Gizemi Açıklanamayan Tuhaf Kayboluşlar

Gizemi Açıklanamayan Tuhaf Kayboluşlar

Spread the love

Dünyada her yıl gizemli bir şekilde yüzlerle tuhaf kayboluşlar yaşanmakta. Bu kaybolma olaylarının çoğu çözülürken, bazıları ise sırr olarak kalmaktadır. Bu listemizde sizler için kayda alınmış en sıradışı kayboluşları derledik.

Lieutenant Felix Moncla’nın kaybolma olayı.

Lieutenant Felix Moncla’nın kayboluşu
Felix Michiganda Kinross Hava Kuvvetleri Üssünde 1953 yılında görev başında idi. Görev esnasında Felix radarda bir tanımlanamayan objenin görüldüğünü fark eder ve görev yerinde bulunan F-89 Scorpion avcı uçağı ile ne ile karşı karşıya kaldıklarını anlamak için keşif uçuşuna çıkar. Radar operatörleri cismin saatte 500 mph yani yaklaşık olarak 225 km bir hızla, Kuzey Superior gölü üzerinden uçtuğunu rapor eder.  Operatörlerin iddialarına göre Felix’in uçağı UFO ile buluşmuş ve hemen her ikisi de kaybolmuştur. Olaydan sonra yapılan tüm arayışlar neticesiz kalmış ve Felix’i  ya da onun uçağını bir daha gören olmamıştır.

 

Ettore Majorana’nın kaybolma ve ortaya çıkması olayı.

Ettore Majorana’nın kayboluşu ve ortaya çıkması olayı


Ettore parlak bir geleceğe sahip olan, ünlü bir matematikçi ve fizikçiydi. Ancak genç bilim adamı 1938 yılında İtalya’ya yaptığı bir seyahat sırasında ortadan kaybolur. Büyük bir çapta yapılan uzun aramalara rağmen Majorana bulunamadı. Bazı iddialara göre Ettore 1955 yılında ortaya çıkmış ancak aradan 17 yıl geçmesine rağmen kaybolduğu yıldakı ile aynı yaşta ve görünüşte kalmıştır. Olayın gizemi şimdiye kadar çözülememiştir.

 

Frederick Valentich’ın kaybolma olayı.

Frederick Valentich’ın kayboluşu
Genç bir pilot olan Frederick 1978 yılında Avustralya kıyılarında Cessna 182L uçağı ile tekbaşına test uçuşları yapmaktaydı. Yaklaşık olarak 1200 metre yükseklikte uçuşunu yapan Fredeerick aniden uçağından 300 metre yükseklikten ona yaklaşan başka bir objeni fark ettiğini rapor eder. Melbourne trafik kontrol merkezi çevrede onun uçağından başka hiç bir obje olmadığını bildirmesine rağmen o, dörd parlak ışığın uçağının etrafında döndüğünü bildirdi. Yetkililer onu çevreleyen uçağın hangi türden olduğunu sorar. Fakat o, bu bir uçak değil, uzun bir şekli var der ve ardından  aniden ses kesilir. Bu olaydan sonra Frederick ve uçağı asla bulunamadı. Olay hala gizemini koruyor.

 

D.B. Cooper’ın kaçışı.

D.B. Cooper'ın kaçışı
Kasım 1971’de kendisini D.B Cooper olarak tanıtan orta yaşlarında biri, içinde 36 yolcusu olan bir uçağı kaçırtır.  Cooper 200 000 dolar fidye ve iki paraşüt talep eder. Yetkililer ilk olarak tereddüt etseler de bu talebi kabul etmeğe mecbur kalırlar. 200 000 dolar ve  paraşütleri alan Cooper, pilottan uçağı Meksikaya doğru uçurmağı emr eder.  Bir haylı Meksikaya doğru uçtuktan sonra Cooper, aniden uçağın arka kapısından atlar.  Uçağı 5 jet takip etmesine rağmen, onun bu atlamasını kimse fark edemedi. Olaydan sonra yapılan tüm arayışlar netice vermedi. D.B Cooper kaçışı hala FBI tarafından araştırması devam eden bir olaydır.

 

Amelia Earhart’ın kaybolma olayı.

Amelia Earhart'ın kayboluşu
Yazar ve aynı zamanda bir pilot olan Amelia, Atlantis Okyanusunu tek başına uçakla geçen ilk kadın olmuştur. O 1937 yılında yardımcısı ile Dünya turuna çıkar. Yolun yarısı bile tamamlanmadan Amelia’nın uçağı Pasifik Okyanusunun üzerinde iken esrarengiz bir şekilde kaybolur. ABD hükumeti Amelia için  büyük bir çapta araştırma başlatır. Fakat yapılan tüm arayışlara rağmen Amelia’nın uçağından, kendisinden ve yardımcısından bir haber alınamadı.  Onun 1938 yılında öldüğü açıklansada, olay hala çözülmüş değil.

 

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2]

One comment

  1. kimse dememişmi lan bunlar kayboluyor ama dönerler ya deyip merak etmemişlermide sadece arama çalışması yapılmış insan hiç merak etmez laaaan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.