Facebook Hakkında Bilmediğiniz 20 İlginç Bilgi

Spread the love

Facebook, şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. İlk dönemlerde Harvard öğrencilerine hizmet sunan site, şu anda dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

facebook-hakkinda

1. Ortalama olarak hergün facebook’ta farklı kişilerin hesaplarına 600 binden fazla, hackerler tarafından saldırılar yapılmakta.
2. Facebook’un ilk logosu Al Paçino’nun resimiydi.
3. Facebookun robotları hatta çıkış yaptığınızda bile ziyaret ettiğiniz tüm siteleri izler. Bunun kullanıcılara daha uygun reklamları sunmak için yapıldığı söyleniyor.
4. Araştırmalar sonucu belli olmuştur ki, yaklaşık olarak her üç kişiden biri facebook’u ziyaret etdikten sonra hayatlarından daha çok şikayetçi oluyor.
5. 2011 yılında ABD’de baş vurulan her üç boşanma davalarından birinde facebook kelimesi geçmiştir. Dolayısıyla boşanmaların sebebi facebook olmuştur.
6. Facebookunun ana renginin mavi olması, onun kurucusu Mark Zuckerbergin, kırmızı-yeşil renk körlüğü hastası olmasından dolayı olduğu iddia ediliyor.
7. Facebook’ta olan hesapların yaklaşık yüzde 9’u sahte hesaplardır.
8. Mark Zuckerberg’in Facebook CEO’su olarak aldığı maaşı bir dolardır.
9. 2014 yılında ABD’de bir hırsız, hırsızlık için girdiği evde bilgisayarı açık görünce kendi faebook profiline girmiş ve sonra onu kapatmayı unutarak evi terketmiş ve böylece kendini ele vermiştir.
10. Her dakika facebook’ta iki milyona yakın beğenme ve 750 bine yakın yorum yapılmaktadır.
11. Facebook profillerinin 30 milyondan fazlasının sahipleri artık ölmüştür.
12. Facebook 2009 yılında, WhatsApp’ın kurucularından biri olan Brian Actonun Facebooka gönderdiği iş başvurusunu geri çevirmiştir. Beş yıl sonra şirket 19 milyar dolar ödeyerek whatsapp’ı satın almıştır.
13. Facebook siz öldükten sonra hesabınızı yönetecek bir kişini belirlemek fonksiyonuna sahiptir.
14. Facebook ve Twitter 2009 yılına kadar Çinde girilmesi yasak olan siteler sırasında olmuştur.
15. İngiltere’de bir kadın facebook’ta sahte bir hesab açarak kendine küfürlü mesajlar yazması nedeni ile 20 ay hapis cezası almıştır.
16. Facebookun kurucusu Mark Zuckerberg Amerikanın en büyük hayırseveri olmak için 2013 yılında bir milyar dolar bağış yapmıştır.
17. Facebookun “Beğen” düğmesi başlangıçta “Müthiş” olmuştur.
18. Durum güncellemesi kutusuna yazdığınız her söz, hatta siz paylaş düğmesine basmayıp silseniz bile, facebook’un sunucularına gönderilir.
19. Facebookta bir arkadaşınıza @fbchess yazarak, onunla satraç oyunu oynaya bilirsiniz.
20. Facebook’un bir saat içinde elde ettiği gelir bir milyon dolardan fazladır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.