En Ürkütücü Deniz Canlıları

Spread the love
  • Blobfish.

Tazmaniya, Avustralya ve aynı zamanda Yeni Zelanda sularının altı yüz ila bin iki yüz metre derinliklerinde yaşayan Blobfish balıkları 30 santimetre civarında olurlar. Ancak bazen daha büyük boylarında olanlara da rast gelindiği bilmektedir. Rengi ve şekli nedeniyle bazen çirkin balık olarakta adlandırılıyor. 2012 yılın’da Blobfish Dünyanın En Çirkin Hayvanı olarak seçilmiştir. Blobfishler küçük deniz parçacıkları ile beslenmektedirler. Son istatiklere göre Blobfish veya damla balıklarının sayları giderek azalmaya başlamıştır.

Two_Psychrolutes_marcidusBlobfish baligi

  • Kanatlı Ahtapot.

Bilimsel adı Cirrina olan bu ahtapotlar 900 ila 1200 metre derinliklerde hayatlarını sürdürmektedirler.  Grimpoteuthis ahtapot cinsinden olan bu ahtapotlar hakkında bilgiler çok azdır. Kafalarının yanlarına yapışık olan kanatları, daha da ilginç bir görünmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kolları arasında olan perdeleri nedeniyle, suda hareket ettiği zaman bir şemsiyeye de benzemektedirler. Cirrinalara Lord Howe Adaları yakınlarındakı sularda daha çok rastlanmaktadır.

Kanatlı Ahtapot

  • Magnapinna Kalamarı.

Magnapinna Kalamarı veya Bigfin Kalamarı adlandırılan bu kalamarlar ilk olarak 1907 yılında Atlas Okyanusu’un güneyinde görülmüştür. Bigfin Kalamarı kolları ile birlikte yedi metreye kadar büyüklükte ola bilmektedir. Okyanusun 1600 metreye kadar derinliklerinde yaşamaları nedeniyle bilim adamları Bigfinlerin yaşam tarzlarının izlemesinde zorluklarla karşı karşı kalmıştır.

Magnapinna Kalamarı

 

  • Venus flytrap deniz anemonu.

Bu korkunç görünümlü canlı, ilk olarak Meksika  Körfezi’nde derin su kanyonlarının çamurlarında bulunmuştur. Aynı zamanda Batı Afrika kıyılarında da görülmüştür. Ancak diğer yerlerde çok nadiren rastlanırlar.  Genellikle okyanusun bin ila 2 bin metre derinliklerinde yaşadıkları bilinmektedir.

Venus flytrap deniz anemonu Venus flytrap deniz anemonu

 

  • Viperfish.

Chauliodus balık ailesinden olan Viperfish, menteşe benzeri alt çeneli ve uzun iğneye benzer dişleri ile tanınır. 30 ila 60 santimetre boylarında olan Viperfish üyeleri 1500 metre kadar derinliklerde ve 30-40 yıla kadar bir sürede yaşamlarını sürdüre biliyorlar. Viperfishlerin en büyük düşmanları yunuslar ve köpekbalıklarıdır.

Viperfish

viperfish

  • Fangtooth.

Fangtooth balıkları okyanusun 5000 metreye kadar derin ve soğuk sularında yaşayan bir Anoplogastridae ailesinden olan balık türüdür. Küçük boylarda olan bu balıklar korkunç bir görünüme sahip olsalar da  insanlar için tehlikeli değiller. En fazla 17 santimetre kadar büyüklükte oldukları görülmüştür.

FangtoothFangtooth

 

  • Goblin Köpekbalığı.

Köpekbalıkları ailesinden olan Goblinler çok  nadir rastlanan bir türdendir. Boyları 3-4 metre aralığında değişen Goblinler 100 metreye kadar derinliklerde hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Şimdiye kadar görülmüş en büyük Goblin 5.5 metre boyunda olmuştur. Bazı zamanlarda yiyecek aramak için 250 metre derinliklere bile indikleri görülmüştür. Goblinler nadir oldukları kadar rengleri de diğer köpekbalıklarından farklıdır ve kafalarından çıkan kılıca benzer yapısı onlara korkunc bir  görünüm sunmaktadır.

Goblin Köpekbalığı Goblin Köpekbalığı1

Kaynaklar:

[Kaynak 1] [Kaynak 2] [Kaynak 3] [Kaynak 4] [Kaynak 5] [Kaynak 6] [Kaynak 7] [Kaynak 8]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.