En İnanılmaz Beyin Yakan Hapisten Kaçış Olayları

Spread the love

Hepimiz filmlerde büyük ustalıkla hapsaneden kaçan kişileri görmüşüz.  Tabi ki hapsaneden kaçmak bir suç olsa da bu işleri yaptıkları zaman kullandıkları ustaca yöntemlere ve planlarına hayran kalmamak mümkün değildir. Peki gerçek hayatta böyle kişi veya kişiler varmıdır? Evet vardır. İşte şimdiye kadar gerçekleşmiş en büyük hapsaneden kaçış olayları. Lütfen makaleni beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmyı da unutmayın.

 

John Dillingerin kaçışları.
John Dillinger 1903 doğumlu bir Amerika vatandaşı olmuştur.  30’lu yıllarda ABD’de banka soygunçuluğu ile her kesin tanımasına neden olmuştur. Bir kaç kes yakalanmasına rağmen John,  her zaman hapsaneden kaçmayı başarmıştır.  Hatta kaçışlarının birinde siyah boyalı tahta parçasını silah olarak eline alarak kaçmayı başarmıştır.  Son olarak kaçtığında hapsane müdürünü rehin alarak hapsaneden kaçmış, yolda bir banka bile soyarak bir kısmını hapsane müdürüne vermiştir.  John için son soygun şerifin arabasını kaçırması ile yaptığı hata sebep oldu . Bu hata devreye giren FBİ yetkilileri tarafından onun öldürülmesine yol açmıştır.

John Dillinger’in kaçışları

 

Billy Hayes’in Türkiye hapsanesinden kaçışı.
Billy Amerikalı bir öğrenci olmuştur.  Ancak 1970 yılında  Türkiyede uyuşturucu kaçakçılığından dolayı yakalanmıştır.  Yakalandığı zaman Billy 4 yıl hapis cezası hükmü okundu.  Ancak Hayes’in  hapsanede  kalmak gibi bir düşüncesi yoktu. Kaçış planı hazırladı ve geceyle bir kayıkla hapsden kaçarak Yunanıstan sınırlarına geçmeyi başardı.  Billy hapsanede olduğu zaman kaleme aldığı Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi) adlı kitapına 1978 yılında aynı adlı film çekilmiştir. Filmin detaylı bilgileri için http://www.imdb.com/title/tt0077928/

Billy Hayes’in Türkiye hapsanesinden kaçışı

 

Dieter Dengler’in esir kampından kaçışı.
Hapsaneden kaçmak bir suç olsa da bu her zaman böyle değildir.  Dengler Viyetnam savaşında bir pilot olmuştur.  Savaş esnasında uçağı düşürülmüş ve esir alınmıştır. Talihsiz pilot aylarla askeri  esir kampında ağır işkencelere maruz kalmıştır. Bu işgencelerden sonra kilo alarak zayıf düşmesine rağmen hapsaneden kaçmayı başarmıştır. 23 gün boyunca ormanda kalan Dengler, şans eseri bulunarak kurtarılmıştır. Kaçışı üzerine  biografisi 2006 yılında Rescue Dawn (Şafak Harekatı  http://www.imdb.com/title/tt0462504/ )  filmine alınmıştır. Filmde baş rolü Batman filminden tanıdığımız Cristian Bale canlandırmıştır.

Dieter Dengler’in esir kampından kaçışı

 

Teksas Yedilisinin kaçışı.
2000. yılında en ağır cinayetlerden dolayı 50 yılldan hapse çarptırılan yedi mahkum 9 hapsane görevlisinin esir alarak hapsaneden kaçmayı başardılar. Bir hapsane kamyonetini ile kaçan mahkumlar cinayetlerine devam etdiler. Ancak bu uzun sürmedi. Bir kaç gün sonra yakalanan kaçaklardan biri intihar eti ve ikisi kaçmayı başarsalarda, iki gün sonra onlar da yakalandılar.

Teksas Yedilisi’nin kaçış

 

Efsanevi Alcatraz’dan kaçış.
Alcatraz hapsenesi tarihte en çok tanınan hapsanelerden biri olmuştur. Bir ada’da olan bu hapsanden 29 yıl boyunca 14’ten fazla kişi kaçmaya teşebbüs etse de, çoğu kişi başarısız olmuştur. Ancak bu girişimlerde  şans yalnız  3 kişi için yaver gitmiştir. Kaçış 1962 yılında  Frank Morris, Clarence ve John Anglin tarafından yapılmıştır. Havalandırma bacasından geçerek su boruları ile aşağıya indikte sonra bir sal ile kaçmayı başarmışlar. Ancak kaçıştan sonra mahkumlar asla bulunamadı yada onlar hakkında her hangi bir bilgiye rastanamadı. Bazılarına göre  kaçış sırasında suda boğularak ölmüşler. Fakat yapılan aramalar sonucunda cesetleri de bulunamamıştır.

Efsanevi Alcatraz’dan kaçış

 

 

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Dillinger

http://www.therichest.com/rich-list/the-biggest/the-10-biggest-prison-escapes-of-all-time/

http://listverse.com/2008/08/27/top-10-amazing-prison-escapes/

http://www.enkivillage.com/successful-prison-escapes.html

http://www.enkivillage.com/successful-prison-escapes.html

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.