En Gizemli Terk Edilmiş Gemi Olayları

En Gizemli Terk Edilmiş Gemi Olayları

Spread the love

Dünya üzerinde şimdiye kadar çok sayıda terk edilmiş gemi olayları yaşanmıştır. Bunların bazılarının terk edilme sebepleri bilinsede, bazılarının da neden terk edildiği bir gizem olarak kalmıştır. Bunun üzere sizin için en esrarengiz terk edilmiş gemi olaylarını derledik ve bilginize sunuyoruz. İşte Dünyanın en gizemli terk edilmiş gemileri.

 

S.S. Carroll A. Deering.
Carroll, 1921 yılında Rio’dan Maine dönmek üzereyken gizemli bir şekilde Bermuda Şeytan Üçgeni yakınlarında Diamond Shoals kıyılarında görüldü. İlk başlangıçta geminin bir mola verdiğini düşünülmüştü.  Fakat 11 kişilik mürettebattan hiç bir iz yoktu. O gün bugün geminin mürettebatından bir haber alınamadı. Bazı teorilere göre gemi bir çok gizemli olayları kendinde saklayan Şeytan üçgeni arazisinden geçerken mürettebat tuhaf bir şekilde kayolmuştur.

S.S. Carroll A. Deering

 

Bel Amica – Hayalet Gemi.
24 ağustos 2006 yılında İtalya’nın Sardinya sahillerine bulunan geminin içerisinde bir yığın  giyisi, yarım yiyilmiş  yiyecekler  ve bir Lüksemburg bayrağı bulunmuştur. Ancak gemide her hangi bir mürettebat bulunamamıştır. Gemini daha önce her hangi bir yerde gören kişilerde olmamıştır.

Bel Amica - Hayalet Gemi.

Baychimo –  Hayalet Gemi.
Baychimo 1931 yılında Alaska’dan Vancouver’e kürk taşıyan bir kargo gemisi olmuştur. Yolda bir kar fırtınasına yakalanan gemi mürettebatı kaptanın emri ile yakındakı kasabaya yollanmıştır. Ancak mürettebat geri döndüğünde gemini yerinde bulamamışlar. Yapılan aramalar bir netice vermemiştir. 1969. yılda bazı kişiler gemini laska yakınlarında tamamen buzla kaplı bir halde gördüklerini rapor etmiştir. Fakat yapılan aramalar yine bir sonuca varmaya  yardımcı olmamıştır.

Baychimo - Hayalet Gemi.

 

 

MV Joyita
Güney Pasifik’te bulunan MV Joyita yatı , en gizemli terk edilmiş gemi olaylarının ilk sıralarındadır. Tokelau Adaları’na doğru  yüzen gemi, 5 hafta sonra bulunduğu zaman 25 kişilik mürettebatın hiç birinin gemide bulunmaması onu gizemli yapan tarafıdır. Aynı zamanda gemide bulunan dört tonluk kargonun da nereye gittiği soru işareti altında kalmıştır. Titanic gibi MV Joyita da mürettebat tarafından  “Batmayan” lakabı almıştır. Kendisi batmasa da mürettebatından bir haber alınamamıştır. Olaydan sonra geminin lanetli olduğu düşünülerek hurda yapılmıştır.

MV Joyita

 

Lanetli Gemi Mary Celeste
1872 yılında Atlantik Okyanusunda bulunan Mary Celeste adlı gemi bulunduğu zaman, gemide mürettebatın ve filikanın (Can Kurtarma Botu) olmadığını görmüşler. Bazı teorilere göre mürettebat gıda zihirlenmesinden bir şekilde  delirmiş ve apar topar gemini terk etmişler.  Fakat yapılan araştırmalar sonuca varamamıştır.  Geminin diğer gizemi ise on üç yıl içerisinde 17  sahibi olan gemi mürettebatının her seferinde ölümle karşı karşıya kalmasıdır.

Lanetli Gemi Mary Celeste

Kaynaklar:
http://www.epicadamwildlife.com/2016/01/20/14-mysterious-abandoned-ships/
http://www.oddee.com/item_99534.aspx
http://weburbanist.com/2010/06/14/real-ghost-ships-10-mysterious-abandoned-sea-vessels/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.