Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü - Zehirli Yılanlar

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Spread the love

Yılanlar Dünyanın en tehlikeli  ve aynı zamanda en zehirli canlılarından bir olarak tanımlanır. 100’den fazla türe sahip olan yılanların bazıları zehirsiz, bazıları ise zehirlidirler. Zehirli yılanların hepsi insan için tehlikeli sayılmıyor. Fakt bir çoğu insan hayatı için oldukca tehlikelidir. Bazı bilgilere göre her yıl 50 binden fazla kişi yılan sokması sonucunda hayatını kayediyor. Bu derlediğimiz listede size dünyanın en zehirli yılanlardan ilk sırada olan 10 yılan türünü sunuyoruz. İşte dünyanın en zehirli 10 yılanı:

  1. Çıngıraklı Yılan.

cingirakli-yilan

Yaşam alanları geniş olan çıngıraklı yılanlar boyutları ve zehir miktarları farklı olan 32 türden ibarettir.  Genellikle kuşlar ve kemirgenler  gibi küçük canlılarla beslenen çıngıraklı yılanların çıngırağı olmayan türleri de vardır . Bütün çıngıraklı yılanlar büyük miktarda hemotiksit zehir enjekte ede bilir bir dizi dişlere sahiptir. Çıngıraklı yılan ısırmaları Kuzey Amerika’da önde gelen yılan ısırmlarından biridir ve  bu ısırmaların yaklaşık yüzde 82 kadarı ölümcül olarak kayda geçmekte. En zehirli türleri Brezilya çıngıraklı yılanı olduğu biliniyor. Çok nadiren insanlara saldıran çıngıraklı yılanlar, çınkırakları ile kendi varlıklarını bildirirler. Bir çıngıraklı yılan size saldırmaya kararlıysa hatta sert deriden hazırlanmış botlar bile onun keskin dişlerine engel olamaz.

 

  1. Ölüm Engereği .

olum-engeregi

Avustralya ve Yeni Gvineyada rastlanan bu yılanların çok ilginç özellikleri var. Diğer bir çok yılanlar gibi, insan yaklaştığı zaman kaçıp gizlenmek yerine , oldukları yerde sessizce kalırlar. Bu da onları fark etmeden incite bilme riskini artırır. Bu yüzden de ölüm engereği yılanları en tehlikeli yılanlar arasında yer almakta. Eğer panzehir zamanında vurulmaz ise, ölüm riski neredeyse kaçınılmazdır. Genellikle ölüm engereği tarafından sokulan bir kimsenin ölümü bir kaç saat içinde felç ve solunum yetmemezliği ile tamamlanır.

 

  1. Engerek Yılanı.

engerek-yilani

Dünyada 60’tan fazla engerek türüne rastlamak mümkün. En  tehlikeli engerekler Afrika ve Asiyada rastlanan, genellikle küçük hayvan ve haşaratlarla beslenen kum engereğidir.  Bu yılanlar insanlara saldırmazdan önce sıradışı korkunc sesler çıkartarak varlıklarını belirtmeye çalışırlar. Ilk ve son baharda gündüzler avlanan bu enkerek türü yazda gece hayatı sürdürüler. Sığınak olarak kemirgenlerin, başka yılanların hatta insanların evlerini kullanırlar. Istatiklere göre bu engerek yılanlarının ısırdığı her 5 kişiden biri ölür, diğerleri ise tüm ömrü boyu böbrek yetmezliğinden eziyet çekerler.

 

  1. Filipin Kobrası.

Filipin Kobrası

İsminden de anlaşıldığı gibi bu yılan türüne Filipinlerde rastlamak mümkün. Diğer kobra yılanlarından güçlü olan bu yılanların zehri  solunumun ve kalbin felç olmasına neden olur. Zehirlerini 3 metre mesafeye kadar tüküre bilen bu yılanlar ısırdıkları zaman 250 milligram zehir enjekte etmekte ve bu zehrin yalnız 20 milligaramı yetişkin bir insanın ölmesi için yeterlidir. Küçük memeli hayvanlarla beslenen Filipin kobraları bazen kral kobraları ile de beslenir. Suyu çok seven bu yılan türüne genellikle çay ve su havzalarında rastlanır.

 

  1. Kaplan Yılanı.

Kaplan Yılanı

Dünyanın en zehirli yılanlar listesinde yer alan bir çok yılan gibi kaplan yılanları da Avustralyada yaşamakta.  Küçük bir kısmına ise Tasmanya ve Yeni Gine’de rastlamak mümkün.  Aşırı zehirli olan bu yılanarın tek seferde enjekte ettiği zehir yaklaşık 400 insanı öldüre bilmektedir. Küçük hayvanların ani ölümüne sebep olan bu zehir insanların bir kaç dakika içinde kalp durması sonucunda ölümlerine neden olur.

 

  1. Kara Mamba.

Kara Mamba

Afrikanın farklı yerlerinde yaşayan kara mambalar gezegenin en zehirli yılanları sırasındadır. Ağızlarının içi ve derisi siyah olan mambalar tehlike anında ağızlarını çok geniş açarak karşı tarafı korkutmaya çalışırlar. Bir kaç yıl önce kara mamba tarafından ısrılan kişinin ölümü yüzde yüz olduğu halde, günümüzde zamanında vurulmuş panzehir sayesinde bu riski önlemeye yardımcı oluyor. Tek seferde 400 milligram zehir enjekte ede bilen kara mamba zehrinin 10-15 milligramı bir insanın ölmesi için yeterlidir. 3 metre uzunluğa sahip ola bilen kara mambalar, kısa mesafelerde çok hızlı olurlar.

 

  1. Taipan Yılanı.

Taipan Yılanı

En zehirli yılanlar listesinde dördüncü olan Taipanların zehri 12 bin kobay domuzunu öldürmeye yetecek kadardır. Genellikle Avustralyada bulunan taipanların ısırması sonucunda ölüm oranı yüzde doksandır. Yalnız zamanında vurulan panzehir korkunç sonuçları engelleye bilir. Aksi taktirde ölüm yaklaşık olarak 1 saat içinde gerçekleşir.

 

  1. Bungarus Candidus.

Bungarus Candidus

Malayan yada Mavi Krait olarak da bilinen bu yılan türleri Güneydoğu Asya ve Endonezyada bulunmakta. Toplam uzunluğu 108 santimetreye ulaşan bu yılan türlerinin zehirleri kobra zehrinden  16 kat daha güçlüdür. Isırdıkları zaman kurban ani felç ve kalp kirizi sonucunda ölür.

 

  1. Doğu Kahverengi Yılanı.

Doğu Kahverengi Yılanı

Doğu Amerika ve Afrikada bulunan bu yılan türleri, en zehirli yılanlar listesinde ikinci sıradadırlar. Çok güçlü zehre sahip olan bu yılan türlerinin hatta yavrusunun ısırması ölüme neden ola bilmekte. Anında tedavi edilmezse kurbanın ölümü kaçınılmazdır.

 

  1. İçbölge Taypanı.

İçbölge Taypanı

Avustralya’ya özgü olan ve Hint Taipanı olarak da bilinen bu yılan türü, dünyanın en zehirli yılan türü olarak değerlendirilir. Tek seferde en fazla enjekte ede bileceği zehir 110 milligramdır ve bu da 100 insan yada 250 bin fareni öldürmesi için yeterlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.