Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Irkı

Spread the love

İstatiklere göre Dünya 4 yüzden fazla ırktan olan 400 milyona yakın köpeğe ev sahipliği yapmakta. Yaklaşık olarak 12-13 bin yıl önceden bu yana köpekler insanların en yakın ve sadık koruyucularından biri olarak görülüyor. Bu derlediğimiz listede siz Dünyanın en tehlikeli 10 köpek ırkı ile tanışacaksınız.

10. Bullmastiff

Bullmastiff

Sağlam bir yapıya ve kısa ağıza sahip olan Bullmastiffler, aynı zamanda çok güçlü ve duyarlı bir köpek cinsidir. Eğitimi ve sosyalleştirmesi şart olan bu köpekler, sahiplerini kendi ailesi gibi görür ve onları korurlar. Bu his onların yapısında vardır.

9. Boxer

Boxer

En tehlikeli köpek ırkları arasında yer alan boksörler aslında sanıldığı kadar saldırgan değiller. Karşı taraf yalnış ve şüpheli davranışlar sergilediği halde tehlikeli ola bilirler. Çok zeki ve bir o kadar da eğitilmesi zor olan boksörler, gün boyu çok enerjili ve pozitiv olurlar. Çok güçlü çeneleri olan ve  brakisefal vücut yapısına sahip boksörler, Alman kökenli bir cinstir. Boksörler kendi sahiplerine karşı çok sadık ve zararsızdır ve en cesur köpekler listesinde de yer almaktadırlar.

8. Great Danes

Great Dane

Ağırlıkları 90 kiloqramdan bile  fazla ola bilen Great Danelerin (veya Danua) isimleri fransızcadan tercümede danimarkalı anlamını vermektedir. Fakat bu ırk Alman kökeknlidir ve Danimarka ile olan bağları bilinmemekte.  Great Danes en uzun köpek türü olarak rekorlar kitabına eklenmiştir.

7. Chow Chows

ChowChow

Chow Chows veya çov-çovlar oldukça bağımsız, özgürlüğüne düşkün ve çok inatçıl bir köpek türüdür. Ancak iyi bir eğitimle, sahiplerine çok sadık olurlar.  Bazı yerlerde Çin aslanı adı ile de tanınır. Çin kökenli olan bu ırkın tarihi  4000 yıl öncesine kadar dayanıyor

6. Doberman Pinschers

Doberman Pinschers

Oldukça açıkgözlü olan Dobermanların ağırlıkları 40 kilograma kadar, boyları  ise 70 santimetre kadar ola bilmekte. Alman kökenli olan bu ırk  bazen “insan beyinli köpek” olarak da adlandırılır.  Bu da onların zeki bir ırk olmasından kaynaklanıyor. Dobermanların tarihi 1890. yılından başlıyor.

5. Alaskan Malamutes

Alaskan Malamutes

Alaskan Malamutes veya Alaska Kurdu ırkı ilk olarak Eskimolar tarafından kızak çekmek için kullanılmıştır.  Bu ırkın eğitilmesi baya bir sabır gerektiriyor.

4. German Shepherds

German Shepherds

German Shepherds ( yada Alman çoban köpeği) çok zeki ve aynı anda çok güçlü bir ırktır. Çok tehlikeli olmalarına rağmen doğru yönde eğitildiğinde aile için çok sadık olurlar.

3. Husky

Husky

Genelde kızak çekmek için kullanılan bu ırk tarafından öldürülen kişilerin sayı, son 20 yılda 15’ten fazla olduğu biliniyor. Ağırlıkları 30 kilograma kadar ola bilmektedir. İyi bir eğitim ile aileye çok sadık olurlar.

2. Rottweiler

Rottweiler

Alman kökenli olan bu ırk, adını da Almaniyanın aynı adlı bir kasabasından almaktadır. Bazı kaynaklara göre bu ırkın kökeni Roma imparatorluklarına kadar çıkmaktadır. Aileye ve çocuklara düşkün bir köpek ırkı olduğu söyleniyor.

1. Pitbull

Pitbull

Pitbulların şimdiye kadar 200’den fazla insan ölümlerine sebep olduğu bilinmektedir. Oldukça tehlikeli ve güçlü bir çeneye sahip olan bu ırkın sahiplerine  karşı çok sadıktır ve koruma duyguları da ileri bir seviyyede gelişmiş durumdadır. Pitbullar köpek dövüşleri sporu için yasaklanmış bir ırktır.

5 comments

  1. Bu siteni daha yeni gördüm. içerik az olsada çoğu faydalı bilgilerdir. emeğinize sağlık. umarım daha fazla içerik eklersiniz.

    1. evet katılıyorum. güzel bilgiler var, emek harcamışsınız. ama içerik daha çok olsa dah güzel olur 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.