Dünyanın En Gizemli 5 Yeri

Spread the love

1.Mavi Delik

Mavi Delik

Eğer dalma meraklısıysanız mutlaka Orta Amerikada yerleşen Belize”ye gitmelisiniz. Ülkenin 70 km açıklarında “Deniz Feneri” adasının merkezinde yerleşen Mavi deliğin çapı 0,4 km, derinliği ise 145 metredir. Ünlü dalgıç Jacques Costeau 1971 yılında bu dünya harikası yere daldı ve burayı dünyanın 10 önemli dalış yerinden biri ilan etti. UNESCO da Mavi Deliği dünya mirası ilan etdikden sonra buranın ünü dahada artdı. Teorilere göre bu delik eskiden mağaraymış. Buzların erimesi sonucunda ada sular altında kalmış ve basınca karşı koyamayan mağara tavanı çökmüştür. Yerli halk teoriye tam olarak karşı çıkmıyor ama dini inanclarını da korumaya devam ediyor ve hala tapınak olarak kullanıyorlar. Eski Maya inancına göre bu mağarada tanrılar yaşıyordu. Bir gün bu tanrılar insanlara küstü ve orayi terk etti, mağara çöktü ve bundan sonra belalar gelmeğe başladı. Elbette bunlar dini açıklama olduğu için pek önemsenmiyor ama “Mavi Delik”de bilimsel bakımdan gizemini korumakta devam ediyor.

2. SİBİRYADA YEDİ DEVLER KAYALIKLARI

SİBİRYADA YEDİ DEVLER KAYALIKLARI

Ural Dağlarının kuzeyinde tam 7 tane ard arda dizilmiş 30-40 metre civarında kava var ve yerel halkların dediğine göre onlar aslınada kaçarken donan 7 dev askerdir. Belkide kayaların çokta yüksek olmamasına rağmen onları feth etmek zor olduğu için bu efsaneler uydurulmuştur. Ama feth etmeyin imkansiz olmadığını ilk kez Stefan Glowacz ıspatladı. O buraya “ Red Bull 7 Giants” projesi kapsamında aktivite yaptı ve bununlada kariyerinde yükseliş yaptı. Dünyada pek çok tanınmasa da Rusyada çok meşur yerlerden biri bu yedi kayadır. Kayaların yerel halklar tarafından kutsal hesap edildiği bile iddia edilmektedir.

3. Bulgaristan’da Buzludzha (Buzluca) Anıtı

Bulgaristandaki Buzludzha

Bulgaristan’da 1990’da sona eren komunist iktidarın arkasında bıraktığı eserlerden en ihtişamlısı deniz seviyyesinden 1441 metre yüksekliğe sahib Buzluca zirvesinde bulunan ve 1974-te inşasına başlanıp 1981-de halka açılan Buzluca Anıtıdır. Yaklaşık olarak 14 milyon levaya mail olan anit günümüzde yağmalanmış harabeden başka bişiy değil. Anıtın açılışını Todor Jivkov yaptı. Yapının çatısı bakırdan yapılmış ve zamanla çatı sökülüp çalındıkça bina da soğuk kış şartlarının insafına bırakılmış.
Türk tarihinde de Buzluca zirvesi önemli yere sahiptir. Bölge 1868’de Bulgar teröristleri Hacı Dimitr ve Stefan Karaca’nın Türklere karşı son savaşdığı yer olarak Osmanlı tarihine geçmiştir. 1891’de Dimitar Blagoev burada gizlice sosyalist hareketi başlatmıştır. Bu yüzden olsa gerek Buzluca Anıtı için Parti Evi ismi de kullanılıyordu.

4. Perili Bebek Adası

Perili Bebek Adası

Meksika açıklarında bulunan küçük “İsla de Las Munecas” isimli adaya tatile gitmek için iki kere düşünmekte fayda var. Yolunuz Bebekler adasına düşerse sizleri esrarengizliyi ile büyüleyecektir. Kanallarla çevrili olan adada binlerce ağaca asılı oyuncak bebek göreceksiniz. Ada eskiden şimdiki gibi tüyler ürpertici manzaraya sahip değildi. Adanın korkutucu ünü 50 yıl önce başladı. 50 sene evvel civar köyde yaşayan köylüler adada yanında oyuncak bebeği olan bir kız cesedi bulur. Cesedi gömen köylüler bebeği kenara atarlar ve o geceden başlar her şey. Köyde sabaha kadar kizin çığlık sesleri duyulur. Kız bebeğini istiyordu. Ertesi gün adaya dönen köylüler bebeği bulur ve mezara en yakın ağaca asar. Sonradan ağaca bebekasmak civar köydeki yerlilerin geleneğine çevrildi. Zaman zaman çiğlık sesleri günümüzdede duyulduğu iddia edilmektedir.

5. Ayrık Elma Kayası

dunyanin-en-tuhaf-10-yerini-kesfedin9

Yeni Zelanda Tasman Körfezi’nde hemen sahilde bulunan bu tuhaf doğal yapı, ortadan bölünmüş bir elmayı andırmasından dolayı bu ismi almış. Bunun nasıl olduğunu ve nereden geldiğini bilen olmasa da turistler için önemli bir uğrak noktası olmuş bile.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.