Dinozorlar Hakkında 20 İlginç Bilgi

Spread the love

Dinozorlar hakkında her kes az çok bilgiye sahiptir. 80’li yıllarda Luis Alvarez tarafından ortaya atılan iddiaya göre dinozorlar 65 milyon yıl önce Dünyaya çarpan bir göktaşından sonra canlıların o cümleden dinozorların  yüzde 70 kadarı yok olmuştur. Bu çarpmadan meydana gelen muazzam toz bulutlarının atmosferi kaplamasıyla Dünya bir kaç ay karanlığa gömülmüş, hava soğumuş ve sular donmuştur. Ortaya çıkan yeni ağır hayat şartlarından ise geriye kalan dinozorlar da sağ kurtulamamış ve soyları tükenmiştir.

1.Dinozor sözü eski Yunanlara ait  (Dinosauria veya δεινός) bir kelimedir. Anlamı ise dehşet verici, korkunc kertenkele demektir.

dinosauria
2.En küçük dinozorlardan biri, tavuk boylarında olmuş ve böceklerle beslendiği düşünülmektedir.
3.Jurassic Park filmindeki dinozor sesleri kaplunbağaların cinsel ilişkileri zamanı kayd edilen sesleridir.

jurassic-park-t-rex-first


4.Dünyanın varoluşundan buyana olan süreni 24 saat olarak varsayarsak, yaşam saat 22:24’te, dinozorların yok oluşu saat 23:41’de ve insanoğlunun tarihi saat 23:58 :43 ’te başlamış olacaktır.
5.Çoğu dinozorlar sadece tek bir diş veya kemikle tanınmaktadır.
6.Suda yaşamış en büyük dinozor Liopleurodondur. Yaklaşık olarak 15 metre uzunluğa sahip olmuştur.Liopleurodon

 

7.Dinozorlar tüm kıtalarda yaşamıştır. Antarktika da buna dahildir.
8.Insanların yüzde 60’tan fazlası, geçmişte dinozorların insanlarla aynı zaman diliminde yaşadığını sanmaktadır. Fakat dinozorlar en eski insan ecdadlarının varoluşundan 62-63 milyon yıl önce yok olmuştur.
9.Dünyada bilinen en eski dışkı, 250 milyon yıl önceye, bir dinozora aittir.

dunyada-bilinen-en-eski-diski
10.Hiç kimse bir dinozor ömrünün tam olarak ne kadar sürdüğünü bilmiyor. Ancak birçok bilim adamları, bazı dinozorların 200 yıldan fazla yaşadığı iddia etmektedir.
11.Bilinen en küçük dinozorun, yaklaşık olarak 10 cm civarında olduğu tespit edilmiştir.
12.Bazı dinozorların kuyrukları 15 metreye kadar uzun olmuştur. Bilim adamları bunun, yürürken dengelerini korumak için bu kadar uzun olduğunu söylüyorlar.
13.Bolivya’da 5 bin’in üzerinde dinozor ayak izleri olan bir kalker (kireç taşı) vardır. Çoğu izler 68 milyon yıl öncesine aittir.bolivia dinosaurs limestone

 

 

 

 

 

 

 

 

14.İnsanların yaklaşık olarak yüzde 15’i yaşamış en büyük canlının dinozorlar olduğunu düşünmekte. Ancak dünyanın en büyük canlısı mavi balinadır.
15. 4 yaşındakı Wylie Brys, 2015 yılında 94 milyon yaşında olan bir dinozor fosili bulmuştur.
Wylie Brys

 

 

 

 

 

 

 

 

16.Şimdiye kadar yaşamış, bilinen karanın en büyük hayvanı Titanosaur dinozorudur. Titanosaur yaklaşık olarak 20 metre boyunda, 40 metre uzunlukta ve 77 ton ağırlıkta olmuştur.
karanın en büyük hayvanı Titanosaur Dinozoru

 

17.İnsanlar yaklaşık olarak 2 milyon yıldır Dünyada yaşamını sürdürmekte. Dinozorlar ise toplamda yaşamlarını 160 milyon yıldan fazla sürdürmüştür.
18.En uzun adı olan dinozorlar, fosili Çin’de bulunan Micropachycephalosaurus dinozorudur.Micropachycephalosaurus

19. Stegosaurus dinozoru, vücüt orantısı ile kıyaslamada, en küçük beyne sahip dinozor olmuştur. Vücudu bir kamyonet büyüklüğünde olmasına rağmen, beyinleri bir ceviz büyüklüğünde olmuştur.Stegosaurus

 

20.Dinozor sümükleri ilk olarak Çinde 3500 yıl önce bulunmuştur. O zaman dinozorlar hakkında bilgi olmadığı için, onlar bunun bir ejderha sümüklerinin olduğunu düşünmüşler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.