Çay hakkında bilgiler

Spread the love

1. Yaklaşık 1.500 farklı çay türü vardır.

2. Ruslar 17-ci yüzyılda çay içmeye başladı, ancak yüksek fiyatı nedeniyle, 19-cu yüzyılın başına kadar yaygınlaşmadı. Rusya’da çay tarihsel olarak semaverde hazırlanır ve o çayı saatlerce sıcak tutar.

3. Çin, dünyanın en büyük çay üreticisi(1,467,000 ton) olsada kişi başına en çok çay içenler İrlandlar.  İngiltere ikinci sırada yer alıyor.

4. Efsaneye göre, çay 2737 yılında keşfedildi. Çin İmparatoru Shen-Nung tarafından “İlahi Şifacı” olarak adlandırılan bu içecek tesadüfen rüzgarın çay yaprağını kaynayan suya düşürmesi ile keşf edildi.

5. Buzlu çayın 1904 yılında, İngiliz çay tüccarı Richard Blechynden tarafından icat edildiği idia edilmekte ancak, 19-cu yüzyılın sonunda yazılmış bir yemek kitabında buzlu çayın yapım reçetesi de var. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen çayın tahmini% 85’i buzlu çaydur.

6. Her yıl ABD’ye 233550 ton çay ithal edilirken her gün 639 tondan fazla çay tüketiliyor.

7. 2005 yılında dünyadaki çay pazarının toplam değeri 20 milyar doların üzerine çıkarak rekora imza atdı.

8. Bir çay bitkisinin tohum üretmesi yaklaşık dört ila 12 yıl sürer. Yeni ekilmiş bir tohum hasat için hazır hale gelmesi yaklaşık üç yıl sürer.

9. Dünyada çayın çoğu, deniz seviyesinden 900-2100 metre yüksekliklerde ve Yengeç Dönencesi ve Oğlak Dönencesi arasındaki dağlarda yetiştirilmektedir. Çay üreten ülkeler arasında Arjantin, Çin, Hindistan, Endonezya, Kenya Malavi, Sri Lanka ve Tanzanya bulunmaktadır.

10. Bir çay bitkisinin yaprakları hasat edilmezse, 10-12 metre kadar uzun bir ağaca dönüşebilir. Ekilen bitkiler genellikle bel boyuna budanır.

11. İngiltere’de Boodles kuyumcular birliği, 15.250 $ değerinde el işi bir elmas kaplı çay poşeti yaptı. Dünyanın en pahalı çay poşeti 280 elmas içeriyor. ve bir çocuk sadaka için para toplamak için kullanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.