Bruce Lee Hakkında 10 İlginç Bilgi

Spread the love

Bruce Lee’nin  ailesinin Hong Kong’da yaşamasına rağmen,  babası genç yaşlarından onu San Francisco’ya göndermek mecburiyetinde kalmıştır. Çünki Bruce iyi bir sokak dövüşçüsü idi. Hiç bir kavgadan çekinmez, sağa sola bakmadan karşısına geçen her kesle kavga ederdi. Bu sebebden dolayı polislerle başı derde girmesin diye babası onu San Francisco’ya yollamıştı.

V oturuşu pozisyonunda otuz dakikaya kadar dura biliyordu. Bu normal bir insanın sınırlarını aşan bir süredir.

Bruce Lee V oturuşu pozisyonu

 

Bruce Lee Jeet Kune Do (Türkçe; durduran yumruk yolu) adını verdiği bir savunma sanatı sistemi geliştirmiştir. Lee’nin bu sistemi geliştirmeden önce eğitimini aldığı savaş sanatları arasında; Kung Fu, Wing Chun, Karate, Boks, Tayland boksu, Jujutsu, Kick Boks, Aikido, Judo, Eskrim, Güreş ve Taekwondo bulunmaktadır.

Dövüş sanatları ile ilgili filmlerde bir çok dövüş sahnesi daha etkileyici olması için genellikle sinema teknikleri ile hızlandırılır. Ayrıca ortalama normal bir çekimde saniye başına 24 kare çekim yapılır. Fakat Bruce Lee o kadar hızlıydı ki çekimlerinde saniye başına 34 kare resim alınmak zorunda kalınıyordu.

Bruce Lee

 

Bruce Lee Amerika’da öğrenciler edinmiş ve insan ayrımı yapmadan beyaz, siyahi, uzak doğulu herkese kung fu öğretiyordu. Bunun neticesinde civardaki bir çok karate ve tekvando okulu öğrencilerini kaybetmeye başladılar ve kendi stillerini öğrencilerine kabul ettirmek için Bruce Lee’ye meydan okudular, sonuçları tahmin edebiliyorsunuzdur. Bruce Lee bir çok dövüş sanatı hocasını bir güzel patakladı. Ayrıca Çinliler kung fu tekniklerinin kendi vatandaşları olmayan kişilere öğretilmemesi konusunda sert bir tutum içindeydiler. Bruce’un bu teknikleri yabancılara öğrettiğini öğrenince en iyi dövüşçülerinden bir ekip yolladılar ve “Ya sırası ile bu dövüş ustalarını yenersin ya da kung fu öğretmeyi bırakırsın” diye karşısına çıktılar (Bu da Çinlilerin dövüş sporlarında geleneklere uymayanlar için sergiledikleri bir gelenek). Fakat Bruce Lee bu Çin Kung Fu’sunun en üst mertebe temsilcilerini de yenerek bir kez daha kendisini ispat etti.

Normal bir insanın iki kolu ile yaptığı şınav çekme hareketini, tek kolu ile hatta yalnızca işaret ve baş parmaklarını kullanarak yapabiliyordu.

bruce lee şınav çekme

 

1970 yılında Bruce Lee antrenman yaparken belini ciddi şekilde sakatladı. Doktorlar bir daha spor yapamayacağını ve yapmaya kalkarsa da bunun çok tehlikeli olduğunu söylediler fakat o hayatını adadığı spora her şeyini riske ederek devam etti. Sonuç olarak mucizevi bir şekilde tam olarak iyileşti ve o yıldan sonra 5 film daha çekti.

Bruce’nin tekmesi o kadar güçlüydüki, hatta 100 kilodan ağır bir kum torbasını tekme ile metrelerce uzağa uçura biliyordu.

Bruce Lee çok hızlıydı; öyle ki açık olan avucunuzun içinden bir bozuk parayı alıp siz daha avucunuzu kapatmadan yenisiyle değiştirebilirdi.

Bruce Lee, kutu gazlı içeceklerin üzerinde parmaklarıyla delik açabilirdi. Kulağa pek zor gelmedi mi? O dönemdeki kutular şimdiki gibi ince tenekeden değil çelikten yapılırdı.

tr.wikipedia.org
siralio.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.