Ayılar hakkında tuhaf bilgiler

Spread the love

1.Şimdiye kadar karada yaşayan en büyük memeli etobur dev ayıydı. Modern ayının iki katı büyüklüğündeydi,  ayakta dururken boyu neredeyse 6 ‘5 metereyi buluyordu. Bilim adamları, çok uzun bacaklara sahip olduğuna, Kuzey Amerika’da antiloplarla yemlendiğine inanıyor ve yaklaşık 12.000 yıl önce soyları tükendiği söyleniliyor.

2. Ayıların iki kat kürkü vardır, kısa tüylü ve uzun tüylü kürk. Kısa tüylü kürk ayıyı sıcak tutar, uzun tüylü kürk ise suyu deriden ve kısa tüylü kürkten uzak tutar.

3. Ayılar çok akıllıdır ve çevik hayvanlardır. Onlar tuzakdan yemi almak için önce tuzağı etkisizleştirirler. Nasılmı dersiniz? tuzakların üzerine kaya parçaları atarak. sonra ise rahatlıkla yemi alıp uzaklaşırlar.

4.Ayılar, vahşi doğada 30 yıl kadar yaşıya bilirler. Ama London hayvanat bahçesinde bir kahverengi ayı 47 yaşına kadar yaşamıştır.

5. Ayılar koşu atı yakalayacak kadar hızlı, saatte 66km hızla koşabilirler. Günümüzde en hızlı bilinen insan, 44km hızla koşabilen Usain Bolt’dur.

6. Sadece kutup ayısı gerçek bir etoburdur. Diğer ayılar ise omnivorlardır yani hem bitki hem de et yiyen hayvanlardır.

7. Bir ayının kalbi normalde dakikada 40 defa atar. ama kışa hazır bir ayıda bu 8`e iner.

8. Siyah ayılar her zaman siyah değildir. Siyahtan kırmızımsı kahverengine (tarçın ayıları), açık kahverengiden beyaza kadar her renk ala bilirler, bu onların yaşam koşullarına bağlıdır. 

9. Koala ayıları ayı değildir ve ayı ailesi ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu hayvanlar aslında “Keseliler ailesine” aitdirler.

10. Ayılar her şeyi yemekte olayı biraz abartmışlar. Kar arabası koltuğu, motor yağı ve kauçuk çizmeler dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yemesi ile biliniyor.

11. Bilim adamları, uzun yıllar boyunca, Dev Panda’nın rakun akrabası değil, sadece bir ayı olmadığını düşünüyordu. Bilim adamları, dev pandaların gerçekten de gerçek ayılar olduğunu DNA sonuçları ile öğrendi.

12. Sekiz ayı türünün dördü Güney Yarımküre’de, diğer dördü ise Kuzey Yarımküre’de yaşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.