Yolculukta Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Spread the love

1. Araba tutması, özellikle çocuklarda, kadınlarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Yolculukları kabus haline getiren araba tutması en çok mide bulantısı ile ortaya çıkar, baş ağrısı ve kusma şeklinde de olabilir. Yolculuk sırasında bu durumla karşılaşmamak için yolculuğa başlamadan önce bol yağlı ve ağır yemekler yememekte fayda var.

2. Araba tutması, iç kulak, gözler ve diğer harakete duyarlı organların beyine beklentinin dışında çelişkili mesajlar göndermesi sonucunda beyinde karmaşa ortaya çıkar. Dengeye duyarlı iç kulak, beyine vücudun hareketli olduğu mesajını verirken, diğer organların bu mesajı vermemesi beyide karmaşa yaratır, genellikle kusmaya sebep olurken bazen başağrıları yaranabilir.

3. Bu durumu önlemenin duğal yolları var. Eğer mide bulantısı, sıcakbasma, geğirme, ağızda bolluca tükürük salgılandıysa artık engellemek mümkün değildir. Araba tutması başlamadan önlenmelidir. Arabada az sarsıntılı yerde oturmalı, başınızı fazla haraket ettirmemeli, arabada kitap okumamalı, mümkünse yolda uyumaya çalışmalı ve yolculuktan önce asla alkol almamalısınız.4. Yolculuk sırasında kraker gibi yağsız bişeyler atıştıra bilirsiniz. Araştırmalara göre kraker gibi kuru gıdalar midedeki fazla asiti emerek mide bulantısını önlemektedir.5.Eğer araba tutması probleminiz varsa zencefil içeren sakız, içecek, şeker, kurabiye gibi gıdalar kullanmakla çözebilirsiniz. 200 gram suya yarım tatlı kaşığı toz zencefil atarak karıştırıp 10 dakika bekletin, yolculuğa çıkmaya 15-20 dakika kala için.6. Doktorlar ilaçlı yöntemlerini pek tavsiye etmemektedirler. Aşırı derecede araba tutması yaşayan insanlar için fizik tedavi uygulaması, vücut denge sistemini adaptasyon çalışmaları yapılması uygundur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.