Albert Einstein hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Spread the love

Albert Einstein 1879 yılında, 14 mart’ta Almaniyada yahudi bir ailede doğulmuştur. Dünya tarihinde hakkında en çok bilgi toplanılmış yüz kişi sırasında yer almaktadır. Serbest konuşmaya geç yaşlarında başlayan Albert, yaşamı boyunca  üç yüzden fazla bilimle alakalı makale yayınlamıştır. Albert Einstein 1936 yılında  6. sınıf öğrencisinin kendisine göndermiş olduğu mektuba cevab olarak hiç bir dine inanmadığını belirtmiştir. Albert Einstein  1931’de Nobel ödülüne sahibi olmuştur. 1933 yılında Amerika’ya taşınan Einstein ömrünün sonuna kadar burada yaşamını sürdürmüştür. Einstein 1955  nisan ayının 18’i iç kanamadan Prinston hastanesine yatırıldı ve orada da  gözlerini hayata yumdu. Dünyaya gelmiş en zeki insanlar sırasında yer alan Albert Einstein’nın bilimle alakalı yazdığı eserlerden hala modern bilim yararlanmakta.

Albert Aynştayn üç yaşında –  1982

Albert Einstein

– Einstein 1905 yılında özel görelilik kuramını yayınladı. Fakat matematiksel detaylarla ancak 1915 yılında tamamlaya bildi.
– Özel görelilik ışığın sabit hızna dayanmaktadır. Genel görelilik ise uzay-zamanın eğriliğine dayanmaktadır.
1879 yılında Alman imparatorluğu Württemberg Krallığında doğan Einstein sonra, İsviçre, Avusturya, Alman ve Amerikan vatandaşı olmuştur. Albert Einstein bir süreliğine hiç bir ülkenin vatandaşı olmamıştır.
– Einstein 16 yaşında iken, İsviçre Federal Politeknike verdiği sınavı geçememiştir. Ayrıca Albert Einstein, serbest konuşmaya  sekiz yaşında başlamıştır.
– İlk eşi Mileva Maric’den 1902 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu dünyaya geldi. Çocuğun adını Lieserl koydular. Fakat onlar evlendikten sonra Lieserl’i gören olmamıştır. Sonrakı yıllarda da Lieserl’in akibeti belli olmamıştır. Bazıları çift evlendikten sonra kızlarını yetimhaneye verdiklerini iddia etmiştir.
– Albert Einstein 70’li yaşlarında iken kendisine şakalar yaparak neşelendirilmek amacıyla bir papağan eğitmeye çalışmıştır.
– Albert keman çalmayı ve yelken yapmayı severdi. Bazen de bisiklet sürerdi. Ancak yüzmeyi sevmezdi ve nadiren çorap giyerdi.
– Einstein ödükten sonra onun beyni bir patolog olan Harvey tarafından çalındı. Einstein ailesi de dahil olmakla yetkililer çalınan beynin geri verilmesini talep etseler de Harvey bunu reddetmiştir.  Harvey, Einstein beynini 53 yıldan sonra Priston hastanesine geri verdi ve kendisi de 3 yıl sonra öldü.
– 1952 yılında İsrail Einsteine İsrail Başkanlığını teklif etti fakat Einstein bu teklifi kabul etmedi.
“Zekanın gerçek işareti bilgi değil, hayal gücüdür”
–  Albert Einstein

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.