İnanılmaz Süper Güçlere Sahip İnsanlar

Spread the love

Belkide her birimiz kendimize has super bir özelliyin olmasını istemişiz. Süper bir güç gibi. Mesela havada uçmak ya da başkasının fikirlerini okumak ya da geleceği görmek. Elette bu tür süper güçlü insanlar henüz yok (belkide var biz bilmiyoruz) ve şu an için bu güçlere ancak bilim kurgu filimlerinde rastlaya biliriz. Bu derlediğimiz listedeki kişilerin bu tür süper güçleri olmasa da, sahip olduğu güçler en az yukarıda bahs ettiyimiz güçler kadar sıradışıdır.

Rh-null (sıfır) Altın kan guruplu insanlar.
Rh-null kanı son beş yılda yalnız 40 kişide rastlanmıştır. Bu nedenle de bilim adamları tarafından bu kan grubundan olan kişilere altın kanlı insanlar olarak tanımlanır. Bu Dünya çapında çok nadir ve değerli bir kan grubudur. Şu an için bu kan grubuna ait 9 kişinin hayatta olduğu tahmin ediliyor.

Rh-null kanı son beş yılda yalnız 40 kişide rastlanmıştır. Bu nedenle de bilim adamları tarafından bu kan grubundan olan kişilere altın kanlı insanlar olarak tanımlanır. Bu Dünya çapında çok nadir ve değerli bir kan grubudur. Şu an için bu kan grubuna ait 9 kişinin hayatta olduğu tahmin ediliyor.

Süper Tat Alma Yetenekli İnsanlar.
Her hangi bir yiyeceği biz tadına göre tanımlarız. Peki bu yiyeceklerin daha da tatlı ola bileceğini düşündünüz mü? Yapılan son araştırmalara göre dünyadakı insan nüfusunun yaklaşık yüzde 25 kadarı super tat bilme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneğe sahip insanlar tatları daha güçlü şekilde hiss ederler. Bunun asıl sebebi onların fazladan tat tumurcuklarına sahip olmasıdır. Bazı bilim adamları bu yetenekli insanların TAS2R38 adında bir ek gene sahip olmaları ile ilişkilendirmekte. En son istatiklere göre süper tat alma yeteneğine en çok sahip olan kişiler çoğunlukla Asya, Afrika ve Güney Amerika kıtalarında yaşayan kadınlardır.

Her hangi bir yiyeceği biz tadına göre tanımlarız. Peki bu yiyecekleri daha da tatlı ola bileceğini düşündünüzmü? Yapılan son araştırmalara göre Dünyadakı insan nüfusunun yaklaşık yüzde 25 kadarı super tat bilme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneğe sahip insanlar tatları daha güçlü şekilde hiss ederler. Bunun asıl sebebi onların fazladan tat tumurcuklarına sahip olmasıdır. Bazı bilim adamları bu yetenekli insanlaın TAS2R38 adında bir ek gene sahip olmaları ile ilişkilendiriyordur. En son istatiklere göre bu yeteneğe en çok sahip olan kişiler çoğunlukla Asya, Afrika ve Güney Amerika kıtalarında yaşayan kadınlardır.

Ehlers Danlos sendromu – elastik cilt.
Kalıtsal bir sendrom bozukluğu olan Ehlers Danlos sendromlu kişiler çok esnek bir cilte sahip olurlar.  Bu sendromlu kişiler rahatlıkla derilerini istedikleri şekilde tarta bilmekle yanısıra ayak, el ve parmak kemikleri normal insanların sahip olmadığı bir elastikliğe sahip olur.  Kara Şövalye (Batman) filmindeki Joker karakterinin bir Ehlers Danlos sendromulu kişiden esinlenerek yaratıldığı iddia edilmektedir.

Ehlers Danlos sendromu – elastik cilt. Kalıtsal bir sendrom bozukluğu olan Ehlers Danlos sendromlu kişiler çok esnek bir cilte sahip olurlar.  Bu sendromlu kişiler rahatlıkla derilerini istedikleri şekilde tarta bilmekle yanısıra ayak, el ve parmak kemikleri normal insanların sahip olmadığı bir elastikliğe sahip olur.  Kara Şövalye (Batman) filmindeki Joker karakterinin bir Ehlers Danlos sendromulu kişiden esinlenerek yaratıldığı iddia edilmektedir.

Echolocation insanlar .
Bu yetenek genelde yarasalara hastır. Türkçede sesin yankılanmasını kullanarak bir nesnenin bulunduğu ıstikameti ve uzaklığı belirleye bilme yeteneğine sahip insanlar anlamını vermekte. Bu yeteneğe aslında yoğun çalışmalar ile hemen hemen her kes sahip ola bilir. Genelde körler tarafından kullanılmaktadır. Bu yeteneğe örnek olarak bir çoğumuzun heyecanla izlediğimiz Daredevil dizisindeki  Matt Murdock karakterinin göstere biliriz.

Echolocation insanlar . Bu yetenek genelde yarasalara hastır. Türkçede sesin yankılanmasını kullanarak bir nesnenin bulunduğu ıstikameti ve uzaklığı belirleye bilme yeteneğine sahip insanlar anlamını vermekte. Bu yeteneğe aslında yoğun çalışmalar ile hemen hemen her kes sahip ola bilir. Genelde körler tarafından kullanılmaktadır. Bu yeteneğe örnek olarak bir çoğumuzun heyecanla izlediğimiz Daredevil dizisindeki  Matt Murdock karakterinin göstere biliriz.

Acıyı hissetmeyen insanlar.
Ağrı her zaman insanların en çok kortkuğu ‘kabus’lardan biri olmuştur. Neredeyse her gün en ufak olsa bile vücudumuzda ağrı hiss ederiz. Peki keşke hiç acıyı hiss etmeseydim diye düşündünüzmü? Muhtemelen evet. Dünyada bu tür yeteneğe sahip çok az sayıda insanlar vardır. Aslında bu yetenekten ileri (bilimsel adı congenital analgesia), bir sendrom bozukluğudur. Acıyı hiss etmeyen insan – kulağa hoş gelse de aslında bu insanların kendileri için tehlikelidir. Bir yeriniz ağrıdığı zaman hemen doktora gideriz ve bir hastalığımızın olup olmadığını öğreniriz yada bir yerimizi kestiğimizde hemen onu sararız. Ancak acıyı hiss etmeseydik her hangi bir hastalığımızı vaktinde öğrenmeye bilir yada bir yerimizi kestiğimizde bundan habersiz kalarak kan kaybına neden ola biliriz.

Acıyı hissetmeyen insanlar. Ağrı her zaman insanların en çok kortkuğu 'kabus'lardan biri olmuştur. Neredeyse her gün en ufak olsa bile vücudumuzda ağrı hiss ederiz. Peki keşke hiç acıyı hiss etmeseydim diye düşündünüzmü? Muhtemelen evet. Dünyada bu tür yeteneğe sahip çok az sayıda insanlar vardır. Aslında bu yetenekten ileri (bilimsel adı congenital analgesia), bir sendrom bozukluğudur. Acıyı hiss etmeyen insan – kulağa hoş gelse de aslında bu insanların kendileri için tehlikelidir. Bir yeriniz ağrıdığı zaman hemen doktora gideriz ve bir hastalığımızın olup olmadığını öğreniriz yada bir yerimizi kestiğimizde hemen onu sararız. Ancak acıyı hiss etmeseydik her hangi bir hastalığımızı vaktinde öğrenmeye bilir yada bir yerimizi kestiğimizde bundan habersiz kalarak kan kaybına neden ola biliriz.

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.